Emniyet Genel Müdürlüğü, bilişim yoluyla işlenen müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama, intihara yönlendirme, çocukların cinsel İstismarı gibi asayiş suçlarının sanal alemden polise ihbar edilebileceğini açıkladı. Emniyet, vatandaşların bilişim yoluyla işlenen asayiş suçlarını ‘ihbar@ihbarweb.org.tr e-mail veya www.ihbarweb.org.tr’ adresinden gerekli birimlere bildirebileceğini duyurdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, vatandaşların bilişim yoluyla işlenen asayiş suçlarına karşı tedbirli olmaları istenildi. Açıklamada, ‘Bilişim yoluyla işlenen asayiş suçu’ ile ‘Bilişim suçu’nun birbirlerinden farklı iki ayrı kavram olduğu dile getirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilişim suçu; bilişim teknolojisinde yaşanan gelişmelerden önce görülmeyen, bu teknolojinin hayatımıza girmesiyle tanıştığımız yeni suçları ifade etmektedir. ‘Bilişim yoluyla işlenen asayiş suçu’ kavramı ise; hırsızlık, dolandırıcılık, tehdit, hakaret, kişisel verileri yayma ve özel hayatın gizliliğini ihlal gibi geçmişten bu güne işlenmekte olan asayiş suçlarının bilişim teknolojileri kullanılarak işlenmesini ifade eder. Asayiş Daire Başkanlığımız, bilişim yolu ile işlenen asayiş suçlarının önlenmesi ve soruşturulması konularında yetkili ve görevli olup; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bilişim suçları konusunda görevli birimi KOM Dairesi Başkanlığı’dır. Bilişim yolu ile işlenen bir asayiş suçu ile karşılaştığınızda; içeriğinde yasa dışı veri barındıran internet siteleri ile ilgili ihbar ve şikayetlerinizi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Bilgi İhbar Merkezinin ihbar@ihbarweb.org.tr e-mail veya www.ihbarweb.org.tr adresine yapabilirsiniz. 5651 Sayılı Kanunda katalog olarak olarak tanımlanan bu suçlar ‘İntihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama’ gibi suçlar yer almaktadır. Şahsınız ile ilgili şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili elde edebildiğiniz tüm deliler ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek şikayetçi olabilirsiniz.”

Kaynak: Cihan Haber Ajansı – 10.08.2012