Ganyan ve İddaa bayileri, 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında getirilen peşin vergi uygulamasından geri dönülmesi için İstanbul Defterdarlığı önünde basın açıklaması yaptı.

İstanbul Sport Toto ve At Yarışları Ganyan Bayileri Esnaf Odası Başkanı Fevzi Kuvvet, yeni ticaret kanunu nedeniyle Spor Toto ve Ganyan bayilerinin mağdur olduğunu belirterek, bu yasa ile üç ayda bir ödedikleri gelir vergisinin peşin alınmaya başlandığını, bu çerçevede haftalık primlerinden yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapıldığını anlattı.

Kuvvet, “Oysa gelir vergisi üç ayda bir ödenir. Masraflarımız düşüldükten sonra kalan net kar üzerinden tüm esnaf gibi ödememizi yaparız” diyerek, elektronik ortamda çalışan bayiler olarak vergi kaçakçılığının da bu esnaf grubu için söz konusu olamayacağının altını çizdi.

Yeni uygulama ile üç ayda bir ortalama 700-800 lira vergi ödeyen esnaftan şu anda 1.800 lira civarında kesinti yapıldığını aktaran Kuvvet, bu esnaf grubunun yok edilmesinin, şans oyunlarından toplanan vergileri olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Kuvvet, “Türkiye’de şans oyunlarından toplanan cironun ancak yüzde 30’unu resmi vergi mükellefi esnaf toplayabiliyor. Yüzde 70’i yasa dışı sitelerden oynanıyor. Bizim bayilerimiz kapanırsa da at yarışı, İddaa oynayan oynamaya devam edecek ama yasa dışı yollardan oynayacak. Maliye Bakanlığı’na çağrımız şudur: Vergi indirimi istemiyoruz. Sadece diğer esnafa ne uygulanıyorsa aynısının da bize uygulanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı ile de görüştüklerini ve dosyalarını sunduklarını, Tbmm yeniden açıldığında uygulamanın eski haline döndürülmesini umduklarını söyleyen Kuvvet, Türkiye çapında bu uygulamadan etkilenen 13 bin bayi bulunduğunu belirtti.

Fevzi Kuvvet, “Bunların yanında birer kişi çalıştığını düşünürseniz 26 bin aile bu esnaf grubundan ekmek yiyor. Peşin vergi uygulamasının devam etmesi, 26 bin ailenin daha işsiz kalması demektir”dedi.

Kaynak: A.A – 14.09.2012