KKTC‘de 1974 öncesinde mülk bırakan Rumların kumar tuzağına düşerek tefecilere mülklerini devrettikleri ve tefecilerin de KKTC‘deki mülkiyet komisyonuna tazminat başvurusunda bulunduğu ileri sürüldü.

Rum Politis gazetesinin haberine göre, kumar ve tefeci tuzağı, Türkiye adına mülkiyet sorununa çözüm bulmak amacıyla KKTC‘de kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu‘na yapılan başvurularda üçüncü şahıslar ve aracıların sayısındaki artış sonucu ortaya çıktı.

İddiaya göre, güney Kıbrıs ya da KKTC‘deki kumarhanelerde paralarını kaybeden Rumlar, tefecilerden KKTC‘de bıraktıkları mülklerini devretmeleri karşılığında para alıyor. Tefeciler de ellerindeki devir belgeleriyle Kıbrıslı Türk avukatlar aracılığıyla Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuruyor.

HAFTADA 20 BAŞVURU

KKTC‘de 2005‘te kurulan komisyona bugüne kadar 3 bin 550 Rum başvurdu. Başvurulardan 261‘ine dostane çözüm bulundu ve toplam 80 milyon 600 bin sterlin (Yaklaşık 225 milyon lira) tazminat ödendi.

İstatistiklere göre komisyona son aylarda her hafta 20 yeni başvuru yapılıyor. Komisyona üçüncü şahısların hak sahipleri adına vekâletname ile başvurması yasal.

Kaynak: Hurriyet.com.tr – Ömer BİLGE / LEFKOŞA – 06.08.2012