İtalya Futbol Federasyonu, iki ayrı savcılık tarafından yürütülen dev şike ve bahis soruşturmasında adı geçtiği gerekçesiyle Juventus Teknik Direktörü Antonio Conte’ye 10 ay hak mahrumiyeti cezası verdi. Serie B’de mücadele eden Lecce ve Grosseto takımları ise ligden düşürüldü.

İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Disiplin Komitesi, Cremona ve Bari savcılıkları tarafından yürütülen şike soruşturmasında adı direkt ya da dolaylı olarak geçen 45 kişi ve 13 kulüp hakkındaki kararlarını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde federasyona bağlı Savcı Stefano Palazzi’yle anlaşma masasına oturarak, kendisine teklif edilen 3 aylık men ve 200 bin Euro’luk para cezasını peşinen kabul eden Antonio Conte, en çok yara alan isim oldu.

JUVENTUS TEKNİK ADAMSIZ KALDI

Savcı Palazzi’nin 3 ay talebini reddeden komite, 2010-2011 sezonunda Serie B’de mücadele eden Siena’yı çalıştırdığı dönemde, Novara-Siena ve Siena-Albinoleffe karşılaşmalarındaki şikeyi bildiği halde, yetkili makamlara bildirmeyen Conte’ye 10 ay hak mahrumiyeti cezasını uygun buldu. Başarılı teknik adamın kadrosundan ilk isim olan Angelo Alessio ise yine aynı suçtan 8 ay, Cristian Stellini ise 2 buçuk yıl hak mahrumiyeti
cezası aldı.

Gelecek sezon takımının başında yer alamayacak olan Conte, İtalya Süper Kupası kapsamında cumartesi günü oynanacak olan Juventus – Napoli karşılaşmasında da görev yapamayacak.

Halihazırda siyah-beyazlı takımı çalıştıran Conte, şike hakkında hiçbir şey bilmediğini söyleyerek, gerekirse hapse bile girebileceğini belirtmişti.

Conte, Serie A’nın parlak takımlarından Juventus’u geçtiğimiz sezon liderliğe ulaştırmayı başarmıştı. Cezanın açıklanmasının ardından gelecek sezonu teknik adamsız geçirecek olan Torinolu ekibin tepkisi ise merak konusu.

PEPE VE BONUCCI CEZADAN KURTULDU

Adı yine şike soruşturmasında geçen siyah-beyazlı ekibin savunma oyuncusu Leonardo Bonucci ve kanat oyuncusu Simone Pepe ise, ceza almaktan kurtuldu. Federal Savcı, Bonucci’nin 3 buçuk yıl, Pepe’nin ise 1 yıl ligden men edilmesini talep etmişti.

Ceza verilmeyen diğer futbolcular ise, Marco Di Vaio, Salvatore Masiello, Daniele Padelli, Giuseppe Vives ve Nicola Belmonte oldu. İkinci ligde bulunan Lecce ve Grosseto takımları ise 2012-2013 sezonunu bir alt ligde geçirecek.

Komitenin lige eksi puanla başlamasına kararı verdiği takımlar ise şöyle: Siena (-6), Bari (-5), Albinoleffe Sampdoria, Torino ve Varese (-1).

Kaynak: Hurriyet.com.tr – ESMA ÇAKIR – ROMA / DHA – 10.08.2012