Sabah Gazetesi’nin 18 Ağustos 2008 tarihli haberi: Türkiye’de alışkanlıkları değiştirecek Ulusal Programa göre önümüzdeki dönem çevreye ağırlık verilecek… Mali sistemde köklü değişikler yapılacak, vergiler baştan tanımlanacak. İşyeri sağlığı, tüketici haklarında devrim yapılacak..

Başbakan Erdoğan’ın son şeklini vererek önümüzdeki günlerde açıklayacağı Avrupa Birliği (AB) üyeliği için neler yapılacağını anlatan Ulusal Program, özellikle gelecek beş yılda Türkiye’deki yaşam biçimini kökünden değiştirecek düzenlemeler içeriyor. SABAH’ın ulaştığı bilgilere göre Ulusal Program’ın yürürlüğe konmasıyla birlikte KDV ve ÖTV gibi vergilerin tanımı ile oranları değişecek. Sürücü eğitiminin AB ile denkliği sağlanacak. İkinci el motorlu taşıtların ithalinin izne bağlı olması uygulamasının kaldırılma tarihine 2011 yılında karar verilecek. Çocuk işçilikle mücadele için 10 yıllık program açıklanacak. Ruh sağlığı eylem planı ilan edilecek. Finans sektöründe yabancı sermayeye yönelik kısıtlamalar hafifletilip, banka yönetim kurullarının sorumluluğu artırılırken; zorunlu trafik sigortasının polis tarafından sürekli kontrolü kaldırılacak.

* Alkollü içkiler ve tütün ile tütün ürünlerinin vergilenmesine ilişkin eylem planı açıklanacak. Bu ürünlerdeki vergileme ölçüsü baştan belirlenecek, ÖTV oranlarında değişikliğe gidilecek. (2009)

* Petrol ürünleri ve diğer enerji ürünlerinin vergilenmesine esas olan kriterler baştan belirlenecek. ÖTV baştan belirlenecek. (2011)

* KDV’nin tanımı baştan yapılacak. İthalat sırasında KDV alınmasından vazgeçilecek. (2011)

* Kullanılmış motorlu araçların ithalat izninin kaldırılması için 2011’den sonra değerlendirmelere başlanacak.

* Bahis, şans ve kumar oyunlarının düzenlemeleri AB’ye göre yapılacak. (2011)

* Kamu Alımları Strateji Belgesi açıklanacak. (2009)

* İmtiyaz vermeye yönelik ihaleler AB normlarına göre yapılacak. (2009)