Pokernews’in 27 Eylül 2008 tarihli haberi: 25 Eylül 2008 günü Reuters ajansının bildirdiğine göre Avrupa Birliği ile ABD arasında online kumar dolayısıyla süren tartışma resmi bir Dünya Ticaret Organizasyonu (WTO) şikayeti ile sonuçlanacak. Bu ABD aleyhine yapılacak olan ve onlarca belki milyonlarca dolar ticaret zararı şikayetine imkan verecek.

Ticaret anlaşmalarında en güncel hayal kırıklığı AB ile Uzaktan Kumar Birliği (Remote Gambling Association) arasında gerçekleşmişti ve PartyGaming dahil pek çok Avrupalı internet kumarı şirketinin şikayeti gelmişti. RGA’ın (Remote Gambling Association) şikayeti AB ile ABD görevlileri arasında görüşmelerin başlamasına neden olmuştu. Bu görüşmelerin son ayağı ABD tarafından çok kısa bir süre kala haber  verilerek iptal edilmişti. En son görüşme Salı günü gerçekleşmişti ve herhangi bir gelişme gözlenmedi.

En son haberler ABD Ticari Temsilciler ofisinin konuya ayağının takıldığı ve AB’nin ABD Adalet Bakanlığına karşı eylemleri tekrar başladı. USTR, Amerilanın ticaret anlaşmalarında düzenlemeler yapan bir ajans, ve bu tür düzenlemeler normalde hukuken Congre onayı gerektiriyor.

Reuters RGA dış temsilcisi Lode Van Den Hende’dan şu alıntıyı yaptı: “Görünen o ki bu mesele komisyonun incelemesi sonucunda WTO’a gönderilecek.” Ayrıca ismi verilmeyen bir AB resmi görevlisi bu yılın sonunda doğru bir WTO şikayeti hazırlamayı düşündüklerini belirtmiş.