Spor Toto 2. Lig 3. Grup’ta mücadele eden Alanyaspor, borç batağından çıkmanın yollarını arıyor. Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüthan Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski yönetimden büyük borçlarla kulübü devralan yeni yönetimi mali açıdan zor günler beklediğini söyledi.

“Büyük bir enkaz devraldıklarını” belirten Çavuşoğlu, 2012 yılının tamamında ve 2013 yılının yarısına kadar olan İddaa gelirlerine eski başkan Hakan Dizdaroğlu tarafından temlik konulduğunu, 2012 yılının sonuna kadar tüm otoparklar gelirlerinin eski yönetim tarafından kullanıldığını, kulübün forma reklam haklarının yine eski yönetim tarafından satıldığını bildirdi.

Çavuşoğlu, 35 futbolcunun transfer yasağının mevcut yönetim tarafından Türkiye Futbol Federasyonu’na 1, 2 milyon lira ödenerek kaldırılmasına rağmen, 7 futbolcu için 250 bin liralık yeni bir yasağın ocak ayında kendilerini beklediğini kaydetti.

Eski yönetime ait 1 milyon 200 bin liralık borcun kendileri tarafından ödenmesine rağmen, kulübün halen 2 milyon liradan fazla borcu bulunduğuna değinen Çavuşoğlu, bu sezonun borçsuz ve sorunsuz tamamlaması için ayrıca yıllık kulüp giderleri olarak yaklaşık 2 milyon liraya ihtiyaç olduğunu ifade etti.

37 gündür görevde bulunan Alanyaspor Yönetim Kurulu’nun Alanya protokolü ile birlikte hazırladığı kurtuluş reçetesi sayesinde bugüne kadar toplanan 1, 2 milyon liranın yarısından çoğunun yönetim kurulu üyelerinden karşılandığını anlatan Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Kendi ceplerinden önemli bir miktarda para vermelerine rağmen, Alanyaspor’un ağır borç yükü, gelecek için yönetim kurulu üyelerini bir hayli endişelendiriyor. Bugüne kadar piyasaya sürülen ve çeşitli kurumlara verilen 12 bin kombine biletin şu ana kadar 4 bini satıldı ve 400 bin lira gelir elde edildi. Yönetim kurulu geriye kalan 8 bi biletin satılması için kişi ve kurumlardan büyük destek bekliyor. Alanyaspor yönetim kurulunun 2012 yılı ile ilgili tamamen eli kolu bağlı durumda. Kulübün İddaa gelirlerine eski başkan Hakan Dizdaroğlu tarafından 1. 4 milyon liralık temlik konulmuş durumda. İddaa gelirlerine ortalama bakıldığı zaman bu temlik, 2013 yılının Ocak ayına kadar devam edecek. Kulübe verilen tüm otoparklar satılmış ve parası kullanılmış durumda. Ayrıca bu otoparkların Alanya Belediyesi’ne olan ihale bedellerini ödemek ise, bu otoparktan bir kuruş dahi alamayacak olan yeni yönetime düşecek. Kulübün forma göğüs reklamı haklarının dahi eski yönetim tarafından 2013 yılına kadar satıldığını gördük. ”

Alanyaspor’u çok zor günlerin beklediğini vurgulayan Çavuşoğlu, kulübe destek istedi.

Anadolu Ajansı – 08-09.2011