Alman Hükümeti’nin meyhanelerde ve misafirhanelerde şans Oyunları otomatlarını yasaklamak ve 10 binin üzerinde Oyun salonuna daha katı uygulamalar getirmek istediği belirtildi.

Hükümetin, Bağımlılık ile Mücadele yetkilisi Mechthild Dyckmans Süddeutsche Zeitung’a yaptığı açıklamada, “Şans Oyunlarında bağımlılık yapma oranı en yüksek olanı otomatlar.” dedi.

Federal Hükümet gerekli adımları atarsa birahanelerde kapalı alanlarda sigara içme yasağının ardından yeni bir sınırlandırılmaya gidilecek. Böylece başta birahaneler olmak üzere benzin istasyonlarında, alış-veriş yerlerinde ve havalimanlarında kullanıma hazır bulunan 50 bine yakın şans Oyunu otomatları sökülecek.

Hali hazırda dahi 18 yaşından küçüklerin bu otomatlarda oynamalarına yasal olarak izin verilmediğini hatırlatan Alman yetkili, bu kurala genellikle uyulmadığını savundu. Bar ve birahanelerin bu konuda denetlenmesinin zor olduğuna dikkat çeken Hür Demokrat Parti’li (FDP) Dyckmans, Oyun bağımlılığının önüne geçilmesinin de böylece zora girdiğini söyledi ve “Birçok genç, buralarda şans Oyunlarına alışıyor.” dedi.

Dyckmans’ın verilerine göre Almanya’da 400 bin kişi şans Oyunlarının tutsağına düşmüş durumda. Bu insanların yüksek miktarda para kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunun altını çizen uzmanlar, bunun sonucunda aile ve işyerinde sorunlar yaşanmaya başladığına dikkat çekiyor.

Cihan Haber Ajansı – 09.02.201