AA‘nın 22 Mart 2010 tarihli haberi: Bank Asya 1. Lig ekiplerinden Altay ile ‘bilyoner.com’ arasında sponsorluk sözleşmesi imzalandı.

Gaziemir’deki kulüp tesislerinde yapılan imza töreninde konuşan Altay Kulübü Başkanı Niyazi Konuşmaz, ‘bilyoner.com’ firmasıyla 2,5 yıllık sözleşme imzaladıklarını belirterek, ‘Gerçekleştirdiğimiz bu anlaşma sayesinde kulübümüz yeni ve düzenli bir gelir kaynağı elde etmiş oldu. Artık taraftarımız ‘www.altay.org.tr’ üzerinden oynadıkları her İddaa oyunuyla kulübümüzün güçlenmesine katkıda bulunacaklar. Tüm taraftarlarımızı resmi internet sitemizde oyunlara katılarak kulüplerine katkıda bulunmaya davet ediyorum’ diye konuştu.

Bilyoner.com Genel Müdürü Sait Kayahan ise yaptığı konuşmada, internet sitelerinin Türkiye’de şans oyunlarını alternatif satış kanallarından yaklaşık 6 senedir tüketicilere sunduklarını belirterek, 1 milyon 200 binin üzerinde kayıtlı müşteri sayısına ulaştıklarını söyledi.

İlk başta Galatasaray ile başlattıkları spor kulübü işbirliklerine Bursaspor ve Antalyaspor ile devam ettiklerini kaydeden Kayahan, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Bugün de Süper Lig’e aday bir kulüp olan Altay’la bu işbirliğini duyuruyoruz. Umarız Altay, şeytanın bacağını kırıp, Bank Asya 1. Lig’den Süper Lig’e çıkacaktır ve İzmir gibi büyük bir şehri, daha önceki senelerde temsil ettiği gibi başarıyla temsil edecektir. Köklü bir kulüp olması ve Süper Lig’e aday takımlardan biri olması Altay’ı seçmemizde etkili oldu. Bu birliktelikte, sabit ödemenin yanı sıra Altay taraftarlarının kendi siteleri üzerinden oynayacakları oyunlarla gelir paylaşımı ödememiz olacak.’

– TÜRKİYE’DEKİ ELEKTRONİK ORTAMDAKİ ŞİRKETLER-

Kayhan, basın mensuplarının bir sorusu üzerinde, şu anda Türkiye’de yasal 5 tane elektronik bayinin bulunduğunu belirterek, ancak elektronik ortamda oynanan oyun cirosunun yüzde 15’lere ulaştığını ve bu noktada durduğunu söyledi.

Kayhan, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Ben, bir sene önce elektronik ortamda cironun yüzde 20’lere geleceğini düşünüyordum. Yeni katılan firmalarla daha fazla tanıtım olacağını ve bu sayının artacağını tahmin etmiştim, ama olmadı. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. En önemli nedeni Türkiye’deki 3-4 milyon oyuncudan 1 milyonu elektronik ortamda oynuyorsa, en bilinçli ve en eğitimli olanı, kısıtlansa da yurt dışı kaynaklı, yasal olmayan belli oyunları oynuyor. Yurt dışı sitelerde hedeflenen ikramiye daha fazla olduğu için, elektronik ortamda bilinçli oyuncular, yurt dışı sitelere kayıyorlar. Biz bir nevi eğitim sürecini yerine getiriyoruz.’

Altay ile ‘bilyoner.com’ arasında yapılan sözleşme gereği, Altay kulübü şirketten sabit bir miktar gelirin yanı sıra, taraftarların ‘www.altay.org.tr’ üzerinden yaptıkları bahislerle Altay kulübü bu miktardan da yüzde 3 oranında komisyon kazanacak.