Ankara polisi, ‘Casino Royal’ isimli filmdeki gibi göz lensleriyle uyumlu poker kağıtlarıyla hileli kumar oynatan bir çeteyi çökertti. 60 ayrı adrese baskın düzenleyen polis, aralarında kamuoyunda Kürt Ahmet olarak bilinen Ahmet Turgut’un da bulunduğu 36 kişiyi gözaltına aldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri (KOM), bir ihbar üzerine kumar oynatan çeteyi takibe aldı. Yaklaşık bir buçuk yıl çeteyi takibe alan polis, operasyon için harekete geçti. Yapılan çalışmaların ardından düğmeye basan polis, özel harekat polislerinin eşliğinde 60 farklı adrese baskın düzenledi. Operasyonda aralarında ‘Kürt Ahmet’ lakaplı Ahmet Turgut, ‘Zaza Ferhat’ lakaplı Ferhat Dopdoğru ile Fatih Bucak’ın da bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı. Kumarhane işlettiği öne sürülen işadamı Y.K. ile birlikte 4 kişinin ise arandığı belirtildi. Operasyonda, ayrıca 3 adet Glock marka ruhsatsız tabanca, 3 adet av tüfeği ve çok sayıda kumar malzemesi ele geçirildi.

KUMAR ÇETESİ ‘CASİNO ROYAL’ FİLMİNE ÖZENMİŞ

Çetenin Ankara’da işlettiği 5 ayrı kumarhanede görevli kumar cambazlarının bulunduğu ve bunların gözlerine taktıkları lenslerle karşısında oturan kişilerin elindeki poker kağıtlarını okuyarak “hileli kumar” oynadığı öne sürüldü. Çetenin bu yöntemle hem karşısındaki kişinin kaybetmesini sağladığı hem de kurpiyer kızların sundukları içki servisiyle müşterileri sarhoş ettiği tespit edildi. Çetenin bu şekilde sarhoş olan müşterilere de kredi kartıyla ödeme yaptırılarak büyük paralar kaybetmelerine yol açtığı kaydedildi.

Çok sayıda kişiyi mağdur ettiği belirlenen kumar çetesinin bir yıl içerisinde farklı bankalara ait pos cihazlarından yaklaşık 35 milyon lira para çektirdikleri öğrenildi. Grubun ayrıca kumar borcunu ödemeyen kişileri de tehdit ettikleri ortaya çıktı. Emniyete götürülen çete üyeleri, Ankara başta olmak üzere muhtelif yerlerde para karşılığı kumar oynatmak, kadın pazarlamak ve adam yaralamakla suçlanıyor. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı – 03.02.2012