Futbolda şike skandalları devam ediyor. Önceki gün Arjantin ile Nijerya arasında oynanan ve 4-1 Nijerya üstünlüğü ile biten hazırlık maçı için FIFA soruşturma açıyor.

Copa America sebebiyle Nijerya maçına yedek ağırlıklı bir kadro ile çıkan Arjantin karşılaşmadan 4-1 yenilgi ile ayrılırken bu maç öncesi bahis oranlarında göre favori durumda bulunuyordu. FIFA sözcüsü gelen yoğun ihbarlar sonrası bu karşılaşma için geniş bir araştırma yapılacağını söyledi.

Maçta Nijerya adına goller 10 ve 40. dakikalarda Ikechukwu Uche, 26’da  Nsofor Obinna, 52.dakikada da Fenerbahçe’nin yeni transferi Emmanuel Emenike’den gelmişti.

Mücadelede Arjantin’in kadrosu ise şekildeydi; Adrián Gabbarini; Pablo Zabaleta, Ezequiel Garay, Federico Fazio, Emiliano Insúa; Fernando Belluschi, Mario Bolatti, Alberto Costa; Nicolás Gaitán, Mauro Boselli ve Diego Perotti.

FIFA başkanı Sepp Blatter geçtiğimiz gün 4 yıllığına yeniden başkan seçilirken şike ve maçlarda yapılan spekülasyonlara karşı daha önce “sıfır tolerans” içinde olduklarını söylemişti.

90+8’de penaltı

Arjantin – Nijerya maçında en dikkat çekici an ise hakemin 5 dakikalık uzatma işareti vermesine karşın 90+8’de Arjantin lehine çaldığı penaltı olmuştu. FIFA yetkililerini tetikleyen kararlardan birinin de bu olduğu öne sürülüyor.

Kaynak: Sporx.com – 04.06.2011