Avustralya’daki kumar Oyunlarıyla ilgili reformlar yapmak isteyen Başbakan Julia Gillard, büyük bir direnişle karşı karşıya. Viktorya Eyaleti Bakanı Michael O’Brien geçen hafta açıklanan Gillar hükümeti poker makineleri raporunun ardından sert açıklamalarda bulundu. O’brien Bağımsız Federal Milletvekili Anrew Wilkie’nin başı çektiği düzenlemelerin Viktorya’da kendi alanına müdahalede bulunmak anlamına geleceğini, bu konuda gerekirse federal hükümete dava açmaktan çekinmeyeceklerini belirtti.

Yetkililere göre Viktorya Eyaleti Kumar Bakanı söz konusu davayı açarsa Gillard Hükümeti Avustralya’nın en güçlü iki eyaletini karşısına almış olacak. Zira NSW Eyaleti Başbakanı Barry O’Farrel de daha önce Commenwealth kanunlarında kumar makineleriyle ilgili değişikliğe gidilmesi durumunda yüksek mahkemeye gideceklerini duyurmuştu. Bu iki eyalet kumarla ilgili konularda federal hükümetin kendilerinin rızası dışında ve görüşlerini almadığını belirtti. Bunun da, yetki alanlarına girilmesi anlamını taşıdığın ifade edildi. Eyaletler bu ayın sonuna kadar poker makineleriyle ilgili yeni değişiklikleri uygulama konusunda karar verecekler.

Ancak Federal hükümetin hukuk danışmanları ise; bu konuda yasalar çerçevesinde hareket ettiklerini, bu nedenle mevcut kanunların Federal hükümetin lehine olduğunu ifade etti. Uzmanlar, ” Gillard isterse değişiklikleri kabul ettirme yetkisine sahip. ” açıklamasını yaptı. Bağımsız Federal Milletvekili Anrew Wilkie 2014 yılına kadar çok fazla kullanılan poker makinelerinde bazı sınırlamalara gidilmesini istiyor. Buna göre bir kumar makinesinde, kumar düşkünü kişiler saatte en fazla 1200 Dolar kaybedebilecekler. Bir saatte 1200 dolardan fazla kaybedildiğinde belleğine limit konulmuş olan kumar makinesi duracak. Eyaletler ise, bu değişiklikleri Federal Hükümetin kendi işlerine karışması olarak görüyorlar.

Cihan haber Ajansı – 09.05.2011