Radikal Gazetesi’nin 30 Kasım 2009 tarihli haberi: Der Spiegel’in iddiası: Bosna Hersek-Türkiye maçı manipüle edilmeye çalışıldı.

BERLİN – Almanya‘da ortaya çıkartılan bahis skandalı ile ilgili, 9 Eylül‘de Bosna Hersek ile Türkiye arasında oynanan 2010 Dünya Kupası eleme maçının manipüle edilmek istenmesinin telefon dinlenmesine takıldığı belirtildi.

Spiegel TV‘nin edindiği bilgilere göre, 2010 Dünya Kupası elemelerinde Bosna Hersek‘in Türkiye ile oynadığı ve 1-1 berabere biten karşılaşmanın başka bir sonuçla bitmesinin istenildiği ifade edildi.

Haberde, soruşturma dosyalarında yer alan bilgilerde Bochum Savcılığı‘nın soruşturma kapsamında yaptığı telefon dinlemelerinde Bosna Hersek ile Türkiye arasında oynanan maçın nasıl manipüle edileceği yönünde konuşmalar yapıldığı belirtilerek, maçın sonuçta etkilenip etkilenmediği ve nasıl bir sonuç beklenildiğinin ise dosyalardaki bilgilerde yer almadığı kaydedildi. Haberde, FIFA‘nın bu konuda bir açıklama yapmadığı ve 2 Aralık‘ta yapılacak olan toplantıda konunun görüşüleceği belirtildi.

Der Spiegel dergisinin haberine göre de, futbolun dışında bazı tenis ve basketbol maçlarının da manipüle edildiği yönünde şüphelerin olduğu kaydedildi. (aa)