Almanya’nın Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, eyaletteki özel kumarhanelere adeta savaş açtı. Eyalette sürekli yeni talih Oyunları salonu açılması konusunda yaşanan tartışmalara bu şekilde bir son vermeyi hedefleyen Herrmann, yaz tatiline kadar kumarhane izinlerini zorlaştıran bir yasa hazırlayacak.

1 Temmuz tarihinde yürülüğe girmesi beklenen yasa, Bavyera’da sektöre somut katı uygulamalar getirecek. Uygulamalar arasında uzun süre kumarhanenin kapalı tutulması, Oyun salonları kompleksi yasağı ve kumarhaneler arasına belirli bir mesafe konulması var. Bununla birlikte kumarhane işletmecilerinin özel izin almaları gerekecek; bu izni olmayan kumarhane işletmecisine 500 bin Euro’ya kadar ceza verilebilecek.

Yerel yönetimlerin tüm kızgınlıklarına rağmen 2006 ila 2010 yılları arasında kumarhanelerin sayısında ciddi artış yaşandı. Fakat Bavyera hükümetinin milyonlarca Euro zarar eden devlete bağlı kumarhanelerde müşteri kurallarını hafifletmeyi amaçlayan girişimlerde bulunması kafaları karıştırdı.

Cihan Haber Ajansı – 30.01.2012