Bursa’da daha önceden polisin dinlemesine takılıp hırsızlık yaparken yakalanan zanlılar, serbest kaldıktan sonra hırsızlık yaparken dinlemeye takılmamak için telsizli önlem aldılar. Devriye gezen polis ekiplerine karşı aralarındaki görüşmeleri telsizle yapan 5 zanlı polis tarafından düzenlenen operasyon sonucu yakalandı. merkez Osmangazi ve Yıldırım İlçeleri’nde At yarışı ve İddaa bayilerinde meydana gelen hırsızlık olayları üzerine Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri harekete geçti.

Geçtiğimiz hafta bir İddaa bayiine giren hırsızlar güvenlik kamerasına yakalandılar. Polis yaptığı incelemede hırsızların kimliklerini ve oturdukları adresleri tespit ettiler. Adreslerinden itibaren evlerine ve girişleri takip altına alınan zanlılar önceki akşam tekrar buluştular. Yıldırım ilçesinde bir evin önünde park halindeki otomobili çalan zanlılar aynı semtte bulunan bir İddaa bayiinin de kapısını sert bir cisim ile açıp içeriye girdiler. Üç kişi ellerinde telsizlerle devriye gezen polis ekiplerine karşı önlem alırken diğer ikisi ise içeriye girdiler. İddaa bayiinde bulunan bir çelik kasayı balta ile parçalayan hırsızlar 50 bin lira para 2 adet plazma tv ve iki adet dizüstü bilgisayarı alarak dışarıya çıktılar.

Zanlılar çaldıklarını araca koyarak kaçacakları esnada polis tarafından gözaltına alındılar. S. C (19), M. B. (19), K. T. (19), K. Y. (17) ve G. K. (17) Hırsızlık Büro Amirliği’ne getirildiler. Daha önceden de hırsızlık suçundan sabıkaları bulunan ve bir süre önce polis dinlemesine takılıp hırsızlık yaptıkları sırada gözaltına alınıp çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakılan zanlıların 4 ayrı otomobil hırsızlığı, ve 6 ayrı At yarışı ve İddaa bayilerinden meydana gelen 200 bin liralık hırsızlık olaylarına karıştıkları tespit edildi. Hırsızlık olaylarında kullandıkları balta ile telsizlere el konulan şahıslar ‘teşekkül halinde hırsızlık yapmak suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildiler.

DHA – 02.05.2011