CHA’nın 28 Temmuz 2010 tarihli haberi: İzmir’in Çeşme ilçesinde gümrük muhafaza ekipleri, Yunan adalarına yolcu taşıyan bir gemiye kumar baskını düzenledi. Vizesiz Türk turist kabul eden gemide yapılan aramada 20 adet rulet, poker ve blackjack gibi kumar makineleri ele geçirildi.

İzmir Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza ile Çeşme Gümrük Muhafaza ekipleri, Yunan adalarına vizesiz yolcu taşıyan gemide kumar oynatıldığı yönündeki bilgiye ulaştı. Konuyla ilgili takip başlatan ekipler, 600 yolcu kapasiteli ”Ankara” isimli Türk gemisinde kumar makinelerinin bulunduğu kesinleştirince Yunan adalarından turdan dönen gemiye Çeşme Limanı’na yanaştığı sırada baskın düzenledi. Gemide yapılan aramada, kumarhaneye dönüştürülen salonda rulet, poker, blackjack gibi 20 kumar makinesi ele geçirildi. Operasyonda, gemi işletme müdürü T.A. ve gemi kaptanı I.K. gözaltına alındı. T.A’nın ifadesinde, yıllardır kumar işinde olduğunu, gemideki kumar makinelerinin mobilyalarını kendinin tasarlayarak yaptırdığını, makineleri Yunanistan’dan aldıklarına söylediği ileri sürüldü. Türk Ceza Kanunu’na göre Türkiye bandralı gemilerde kumar makinesi bulundurmanın ve kumar oynatmanın yasak olduğu bildirilirken geminin işletme müdürü T.A. ile kaptanı I.K. Gümrük Kanunu’na muhalefet suçlamasıyla Çeşme Adliyesi’ne sevk edildi. Zanlılar, savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Nazım Bütün, gümrüklerde titiz bir çalışma yürüttüklerini belirterek, vatandaşların şüphelendikleri ya da şahit oldukları konuları ”Alo 136 Gümrükler Muhafaza Kaçakçılık Hattı”na haber vermesini istedi.