Motosiklet Federasyonu, milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu’nun İddaa’dan elde ettiği paranın bir kısmıyla Van’da oluşturulacak çadırda, depremzede çocuklara motosiklet eğitimi verecek.

Ayrıca, 300 kişilik çadırda sinema gösterimi de yapılacak. Basketbol Federasyonu ise 20 potayla çadırkentteki çocuklara basketbol oynama imkanı sağlayacak.

Geçen sezon Moto GP’nin bir alt dalı olan Moto2’de yarışan Sofuoğlu’nun daha önce olduğu gibi bu yıl da İddaa’daki katılım hakkı olarak kazandığı 760 bin lirayı almayacağı öğrenildi.

Önceki dönemlerde yaklaşık 1,5 milyon lirayı almayarak ihtiyaç sahipleriyle, açlık ve susuzlukla mücadele eden Somali halkına gönderen Kenan Sofuoğlu, 2011 yılında kazandığı paranın bir bölümünü de Van’daki depremzede çocuklar için sosyal bir projede kullanacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın koordinesinde, Motosiklet Federasyonu tarafından hayata geçirilecek projede, Van’da Et Balık Kurumu’na ait alanda kurulan çadırkentte, eğitim ve sinema salonu oluşturulacak.

Motosiklet Federasyonu tarafından satın alınan 20 adte motosikletle depremzede bin çocuğa burada motosiklet eğitimi verilecek. Çadır ayrıca, 300 kişilik sinema salonuna da dönüştürülebilecek. Sabahları çocuklara, öğlen bayanlara ve akşam da herkese açık olmak üzere film gösterimleri yapılarak, çadırkentte yaşayan insanlara sosyal faaliyetler sunulacak. Çadırdaki eğitim ve sinema gösterimleri 6 ay sürecek.

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar’ın kendisine böyle bir sosyal projeden bahsettiğini belirterek, ‘Ben, bu projeye destek vermek istedim. Zaten parayla daha önceki yıllarda olduğu gibi ilgilenmiyorum. Ama böylesine anlamlı bir sosyal projede yer almaktan dolayı da mutluyum’ diye konuştu.

Kaynak: Hurriyet.com.tr