Pokerstars.com, Fulltiltpoker.com ve aynı gruba ait olan Absolutepoker.com, Ultimatebet.com ve UB.com gibi Dünya’nın en büyük poker sitelerine 15 Nisan 2011 Cuma gününden itibaren girenler ‘Notice’ başlıklı yazı ile karşılaştılar. F.B.I tarafından sektörün en büyük şirketlerinin alan adlarına ve 75 banka hesabına el konulduğu olay ‘online pokerin kara cuması’ olarak kayıtlara geçti.

Yazıda bu alan adlarına New York güney Bölgesi Mahkemesi’nin kararı uyarınca Adalet Bakanlığı ve F.B.I tarafından el konulduğu belirtiliyor. Altında ise iki adet suçalamaya yer verilmiş. Suçlamaların ilki kısaca yasadışı kumar organize etmek, ikincisi ise kısaca yasadışı kumar organizasyonlarına para akışı sağlamak şeklinde. Altında ise bu suçların 5 yıla kadar hapis cezası ve 250.000$’a kadar para cezası ile cezalandırılacağı belirtilmiş. Ayrıca bu alan adlarının kara para aklama ile de ilişkili olduğu belirtilmiş.

Adalet Bakanlığı yayınladığı basın bülteninde bu sitelerin ve bu sitelere para akışı sağlayan finansal kurumların sahibi olan 11 kişi hakkında yakalama kararı çıkarttıklarını belirtti. 11 kişiden ikisi Utah ve Las Vegas’da yakalanırken geri kalan 9 kişi için Interpol aracılığıyla bülten çıkarılması bekleniyor. Bu kişiler arasında PokerStars’dan Isai Scheinberg, Fill Tilt Poker’den Ray Bitar ve Absolute Poker’den Scott Tom da bulunuyor.

Tutuklama ve el koyma kararlarına yasal dayanağı oluşturan yasalar ise 1955 yılında yürürlüğe giren Illegal Gambling Business Act ve 2006 yılında yürürlüğe giren The Unlawful Internet Gambling Enforcement Act. 2006’da yürürlüğe giren yasadan sonra Party Poker, Paradise Poker gibi dev firmalar ABD pazarından çekilmiş ve küçülmeyi göze almışlardı. Ancak söz konusu firmalar bu yasaya rağmen faaliyetlerini sürdürmüşlerdi.

Karardan hemen sonra sırasıyla şu gelişmeler yaşandı:
*PokerStars, ABD’den oyuncu kabul etmeyi bıraktı ve mevcut oyuncuların poker oynamasını engelledi.
*ABD senatosunda kongre üyesi Harry Reid bir an önce online pokeri düzenleyecek yasaların yürürlüğe girmesi gerektiğini belirtti.
*ABD’deki milyonlarca poker oyuncusu online poker oynama özgürlüğü ellerinden alındı.
*ABD’ye poker oynatan bir başka online poker firması Bodog.com ise işlerinin aynen devam ettiğini ve ABD’li oyuncuların Bodog’dan poker oynayabileceğini belirtti.
*Tutuklamaların arkasında daha önce firması Intabill ile aynı suçlamalara maruz kalan ve 523 Milyon Doların aktarılmasına aracılık ettiği iddia edilen Daniel Tzvetkoff’un olduğu iddia edildi.
*Full Tilt Poker ABD’den oyuncu alımını durdurdu ve mevcut oyuncularının poker oynamasını engelledi.
*PokerStars alan adını www.pokerstars.eu’ya taşıdı ve o adresten ABD’li oyunculara müşteri desteği ve para çekme işlemlerinin devam edeceğini belirtti.
*Online cüzdan Moneybookers’ın bu süreçle bir ilgisinin olmadığı ve ABD’ye kapalı olduğu belirtildi.
*ESPN web sayfasındaki PokerStars reklamlarını kaldırdı.
*ABD’de 1 milyon üyesi bulunan Poker Players Alliance yani Poker Oyuncuları Birliği bir açıklama yaptı ve soruşturmayı bir saldırı olarak değerlendirdi. Açıklamada 10 milyon poker oyuncusunun poker oynama ve hayatlarını kazanma özgürlüğünün ellerinden alındığını ve oyuncu bakiyelerine zarar gelmemesi gerektiği belirtildi. Ayrıca online pokerin suç olmadığı ve karara karşı çalışmalarının devam edeceği belirtildi.
*PokerStars’ın Nevada yasalarında yapılacak değişiklikler için yaptığı lobi çalışmalarının ve kampanyaların incelenmesi istendi.
*Ödemelere aracılık ettiği gerekçesiyle tutuklanan Bradley Franzen 18 Nisan Pazartesi günü New York’da hakim karşısına çıktı ve hakim Frank Maas tarafından 200.000$ kefalet karşılığında serbest bırakıldı.
*ESPN, PokerStars’ın parasız oyun sitesi PokerStars.net sponsorluğunda yayınladığı poker şovunu yayından kaldırdı.
*Online poker sitelerine yakınlığıyla bilinen senatör Barney Frank yapılanların yanlış olduğunu belirtti.
*Las Vegas’ta yasaları değiştirmek için lobi faaliyetleri yapacak olan Committee for Political Action PokerStars’dan aldığı 300.000$’ı iade edeceğini belirtti.

KAYNAK: WWW.odeonbet-giris.COM