Sabah Gazetesi’nden Emrah Kayalıoğlu’nun 09 Şubat 2008 tarihli haberi şu şekilde: İddaa ile ilgili yeni kanun tasarısı alt komisyona gönderildi. Tasarı, 1 Mart’a kadar yasalaşmazsa oyun duracak ve 151 kulüp ciddi bir gelirden mahrum kalacak..

Futbolumuz gelecek hafta yapılacak seçime kilitlendi. Hasan Doğan, henüz adaylığını açıklamadı ama seçime tek başkan adayı olarak girecek gibi görünüyor ve kulüplerin tam desteğini arkasına aldığı için kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Seçime doğru futbol kulislerinde naklen yayın konusu da sık sık gündeme geliyor ve yeni seçilecek yönetimin önünde 2010’dan önce bile ciddi sorun oluşturabileceği konuşuluyor. Ancak gözlerden kaçan çok ciddi bir sıkıntı daha var. Bir türlü çıkmayan “Spor Müsabakalarına Dayalı Sabit ve Müşterek Bahis Oyunlarının Özel Hukuk Tüzel Kişilerine Yaptırılması Hakkındaki Kanun!” Kamuoyunda bilinen şekliyle İddaa yasası. İddaa’da bu yıl yeni bir ihale yapılması gerekiyor ve şu anda bu işi yürüten İnteltek firmasının sözleşme süresi 1 Mart’ta doluyor.

3 HAFTA KALDI
Oyunun kısa bir süre durmasının bile kulüpleri çok ciddi bir gelir kaynağından yoksun bırakacağı bilindiği için kanun tasarısında “İhaleyi kazanacak firmaya hazırlık süresi olarak 6 ay tanınmasının yanında oyunun durmaması için yeni ihaleye kadar eski firmanın oyuna devam etmesi” hükümleri bulunuyor. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun önceki günkü toplantısında ele alınan kanun tasarısı alt komisyona sevk edildi. Alt komisyonun belirlenmesi, toplanması, tasarıyı görüşüp üst komisyona sevk etmesi, oradan meclise gönderilmesi, meclisin gündeme alıp karara bağlaması için üç haftadan az bir süre kalmış durumda. Eğer bu süre içinde tüm bu işlemler tamamlanamazsa İddaa duracak. Süper Lig kulüpleri belki Futbol Federasyonu’ndan aldıkları yayın gelirleriyle çarklarını döndürebilir. Ama İddaa’dan sadece 18 Süper Lig kulübü değil, alt liglerle birlikte 151 kulüp gelir sağlıyor ve alt liglerde geçen yılki duraklama döneminde olduğu gibi çok ciddi bir kriz kapıya dayanmış görünüyor.