HAS Parti Adana İl Başkanı Sıtkı Cengil, şans oyunlarının sosyal yapıyı tahrip ettiğini bildirdi. Cengil, yazılı açıklamasında, Türkiye’de oynanan şans oyunlarının bir hastalık haline geldiğini belirterek, şans oyunlarının ne hükümetin ne de muhalefet partilerinin dikkatini çekmeyen sıradan bir olay haline geldiğini savundu.

Şans oyunlarıyla ilgili bir an önce önlem alınmazsa toplumun temeline yerleştirilmiş olan dinamitin sosyal yapıyı tamamen tahrip edeceğine dikkati çeken Cengil, şunları kaydetti:

“Şans oyunları sosyal yapımızı tahrip ediyor. Bu basında yer alması ve çok tartışılması gereken bir konu. Ama maalesef yersiz tartışmaların arasında kaybolup gitti. Ne hükümetin ne de muhalefet partilerinin dikkatini çekmeyen sıradan bir olay haline gelen şans oyunları canlar yakmaya devam ediyor. Şans oyunları ne yazık ki kumar haline dönüşmüş durumdadır. Özellikle iddaa artık şans oyunu olmaktan çıkıp insanları adi suçlar işlemeye sevk eden bir hastalık haline dönüşmüştür. İddaa oynamak için babalar kızlarının kulağındaki küpeleri çıkartıyor, çocuklar da babalarının ceplerinden ve kasalarından para çalıyor. Gençler bunun için gasp ve hırsızlık bile yapıyor. İnsanları tembelliğe ve emeksiz kazanmaya itiyor. Bu konu TBMM gündemine gelmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Devlet sigaranın zararları ve sigara içiminin engellenmesi konusunda gösterdiği hassasiyeti burada da göstermelidir.”

Kaynak: Anadolu Ajansı – 16.01.2012