Profesör Ben van der Genugten, Tilburg Üniversitesi’nden emekliliğini açıklarken Hollanda Yüksek Mahkemesi’nin 10 yıldır geçerliliğini koruyan ‘pokerin bir şans oyunu olduğu kararı’na antitez oluşturan görüşlerini açıkladı. Profesör görüşlerini bir de formülle destekleyerek daha önce yapılamamış bir işe imza attı.

Hollanda Yüksek Mahkemesi 1998’de aldığı bir karar ile pokeri bir şans oyunu kabl etmiş, böylelikle lisanssız bir şekilde poker oynatılmasına yasak getirerek tek yetkiyi ülke tekeli Holland Casino’ya vermişti. Profesöre göre bu görüş geçerliliğini kaybetti ve poker bir yetenek oyunu olarak kabul edilmeli.

Olasılık ve istatistik uzmanı olan Profesör Genugten, matematik ve oyun kuramı profesörü olan Peter Brom ile beraber hazırladığı formülde poker oyunu içerisinde şans ve öğrenme etkilerine bağlı olarak yeteneği tanımladı. Formül şu şekilde:

Pokerde Yetenek: Öğrenme Etkisi / (Öğrenme Etkisi + Şans Etkisi)

Formülde yer alan öğrenme etkisi bir amatör ile ideal poker oyuncusunun aldığı sonuçların farkını oluşturuyor. Şans etkisi ise ideal bir poker oyuncusunun sonuçları önceden bilme ihtimali olsa idi fazladan kazanabileceği miltar anlamına geliyor.

Tamamen şansa dayalı bir oyunun ‘0’, tamamen yeteneğe bağlı bir oyunun ‘1’ değeri ile ifade edileceği bir denklemde, rulet ‘0’, blackjack ‘0.049’, fantezi futbol vb menajerlik oyunları ‘0.3’ gibi değerlerle ifade ediliyor. Poker ise aldığı ‘0.4’lük değer ile briç ve satranç gibi oyunlara yakın bir skor elde ediyor.

Profesörün teorileri Hollanda’da poker oyunlarının liberalleşmesi sürecinde önemli bir done olarak kullanılacak. Holanda medyası, Liberal Parti’den Adalet Bakanı olan Hirsch Ballin’den Yüksek Mahkeme’nin aldığı kararın profesörün görüşleri çerçevesinde yeniden değerlendirilmesi için çağrı yapmaya başladı bile. Her zamanki gibi topu geleceğe atıyoruz ve gelişmelerin takipçisi olacağız…

Kaynak: odeonbet-giris.com