Yeni Şafak Gazetesi’nin 30 Mart 2008 tarihli haberi: Talih oyunlarına 13 bin YTL kaptıran genç, borcunu ödeyemeyince çareyi fidye için kendini kaçırtmakta buldu. Ailesini arayarak organ şebekesinin eline düştüğünü söyleyen genç, fidyecilerle birlikte bankadan parayı çekerken yakalandı.

İddia bayiine borçlanan genç, kaçırıldığını öne sürerek ailesinden 6 bin YTL fidye istedi. Olay, İbrahim P’nin oğlunun kaçırıldığını polise bildirmesiyle ortaya çıktı. Aydın’da polise başvuran İbrahim P, oğlu H.P’nin kendisini arayarak, İzmir’de izinsiz organ nakli yapan bir şebekenin elinde olduğunu bildirdi. İbrahim P, oğlunun şebekeye böbreğinin birini satmak üzere anlaştığını, pişman olup vazgeçmesi üzerine serbest bırakılması için 6 bin YTL para istediklerini anlattığını söyledi.

İbrahim P’nin iddiaları üzerine Aydın polisi, İzmir Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerine durumu bildirerek, paranın gönderileceği banka şubesini bildirdi. Şube çevresinde önlem alan polisler, parayı çekmeye gelen H.P. ile yanındaki M.Ş. ve G.K’yı gözaltına aldı. Gasp Büro Amirliği’ne götürülen H.P, şans oyunları nedeniyle 13 bin YTL borçlandığını, borcunu kapatmak için böyle bir oyuna başvurduğunu itiraf etti. H.P, yanındaki kişilerin de alacaklının yakını olduğunu ve ailesinden gelen parayı bu kişilere vereceğini anlattı. Hakkında “suç uydurmak”tan işlem yapılan H.P, M.Ş. ve G.K. ile birlikte İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.