İddaa ihalesi yaklaştıkça kamuoyu oluşturma amaçlı haberler artıyor. Okurlar aslında haber değeri taşımaması gereken karşılıklı atışmaları seyretmek durumunda kalıyor. Doğan Grubu’nun İddaa ihalesi için İtalyan Lottomatica ile ön protokol imzalamasından sonra Karamehmet’in sahibi olduğu Akşam ilk iddiayı savurmuştu:

Akşam – 01 Mayıs 2008: Doğan Grubu vetolu şirketle Spor Toto‘da ihale peşinde – DOĞAN Yayın Holding, İtalyan Lottomatica ile iddaa ihalesine yüzde 50 ortak konsorsiyum kurarak katılmak için momerandum imzaladı. Doğan Grubu‘nun İtalyan ortağı Lottomatica, geçtiğimiz yıl ABD‘nin Pennsylvania eyaletindeki bir loto ihalesi nedeniyle veto yemişti. Lottomatica‘nın satın aldığı ‘Gtech’ adlı servis sağlayıcısının ABD‘deki lisansı gelişmeler üzerine iptal edildi. Pennsylvania ve West Virginia‘da loto oyunları bir süre aksamıştı. Bunun üzerine iki eyaletteki loto oyunları ABD‘li ‘Scientific Games’ adlı servis sağlayıcı şirkete devredilmek zorunda kaldı.

Doğan Grubu tahmin edebileceğiniz gibi bu tip durumlarda hiç geri kalmaz. Bugün 4 ayrı gazeteden cevap yazmışlar Akşam’ın iddialarına. Cevaba bir de Lottomatica’nın ana hissedarı G-Tech’i temsilen Türk avukattan açıklamlar eklenerek olaya resmiyet kazandırılmış. Haberde Akşam’ın haberiyle savaşanın İtalyan Lottomatica olduğu izlenimi yaratmaya çalışılmış ancak aşikar olan o ki asıl itibarının zedelenmesini engellemeye çalışan Doğan Grubu. Doğan Haber Ajansı’nın geçtiği haber sadece Doğan Grubu’na ait 4 gezetede; Vatan, Posta, Referans ve Radikal’de yer aldı. Biz haberi Radikal’den verelim:

Radikal – 08 Mayıs 2008: ‘Talih oyunlarının lideri Lottomatica vetolu şirket değil‘ – Lottomotica‘nın ana hissedarı GTech‘in avukatı Gülay Karan, Akşam gazetesinde yer alan ‘vetolu şirket‘ haberinin gerçek olmadığını belirtti. Piyango, iddia ve benzeri talih oyunları sektörünün önde gelen kuruluşlarından İtalyan Lottomatica SpA, Akşam gazetesinde yayımlanan ‘Vetolu şirket Spor Toto‘da ihale peşinde‘ başlıklı haberdeki tüm iddiaları tokat gibi cevapla yalanladı.

Lottomotica SpA‘nın ana hissedarı olan GTech Corporation ve GTech Avrasya A.Ş. vekili Avukat Gülay Karan, Akşam gazetesinin 1 Mayıs tarihli nüshasında yer alan kendileriyle ilgili haberde öne sürülenlerin gerçek olmadığını belirtti. Haberdeki iddiaların tamamen asılsız olduğunu belgelerle açıklayan Gülay Karan, gerçek dışı iddialarla yazılan haberin de, temsil ettiği şirketler grubunun ticari ve mesleki itibarını zedelemek ve aleyhte kamuoyu oluşturmak amacını taşıdığını söyledi.

Karan‘ın açıklaması şöyle: ‘Akşam‘ın haberinde yer alan Lottomatica SpA‘nın geçen yıl ABD‘nin Pennsylvania Eyaleti‘ndeki bir loto ihalesi nedeniyle veto yediği ve lisansının iptal edildiği iddiası tümüyle gerçek dışı. Hukuka ve gerçeklere aykırı ve hayal mahsulü olan haberde sözü edilen ABD‘nin Pennsylvania Eyaleti‘ndeki loto ihalesi, geçen yıl değil, birkaç hafta önce yapıldı. Bu ihalenin ilk aşamasını Lottomatica‘nın iştiraki GTech kazandı, daha sonra ikinci teklif aşamasında, ihale halen Pennsylvania‘da lotoyu düzenleyen Scientific Games‘e verildi. GTech, ihale sonucuna, mevzuata uygun şekilde itiraz etti. Ortada herhangi bir veto veya aksama bulunmuyor.’

‘Oyunların aksadığı iddiası da asılsız‘
Akşam‘ın haberinde Pennsylvania ve West Virginia‘da loto oyunlarının bir süre aksadığı iddiası da asılsızdır. Bu iddianın aksine, West Virginia bir eyalet olmayıp, yazıda bahsedilen Virginia Eyaleti‘nin batı tarafındaki piyango idaresinin ihalesi işlemidir. GTech buradaki ihaleye beş yılllığına kazanmıştır GTech‘in ana hissedarı Lottomatica SpA İtalya‘da kurulu, halka açık, piyango, iddia ve benzeri talih oyunlarının düzenlenmesi ve yürütülmesi işi yapıyor. Lottomatica‘nın bir iştiraki olan GTech kardeş kuruluşları kanalıyla ABD dahil dünyanın birçok ülkesinde faaliyette.