Sabah Gazetesi’nin 12 Eylül 2008 tarihli haberi: İnteltek Genel Müdür Yardımcısı Ertan, komisyon oranlarını yüzde 11.3’ten 1.4’e çektikten sonra iddaa oranlarını düşürmeyeceklerini belirterek “Ayağımıza kurşun sıkmayız” dedi..

İddaa ihalesinde elde edilecek hasılattan yüzde 1.4 komisyon oranı teklif ederek 10 yıllığına işletme hakkını elde eden İnteltek Genel Müdür Yardımcısı Kerem Ertan SABAH gazetesinin sorularını yanıtladı. Ertan, “İddaa oranlarını düşürecekleri” iddiasına: “Eğer hasılat 1.5 milyar YTL’nin altına düşerse, geriye kalanını bizim karşılamamız gerekecek. Kendi ayağımıza kurşun sıkmayız. Oynayıcılara rekabetçi oranlar vermek zorundayız” karşılığını verdi.

* Bugüne kadar iddaa markasına ne kadarlık yatırım yaptınız?
Bildiğiniz gibi İnteltek olarak Türkiye’deki spor bahis oyunu olan iddaa’yı Nisan 2004’ten beri işletiyoruz. Bu 4-4.5 yıllık süre zarfında iddaa markasına 200 milyon doların üstünde bir yatırım yaptık. Bu miktar reklam harcamaları, 4 bin bayinin belli bir standarda oturulması ve teknolojik ile teknik altyapının gerçekleştirilmesinden oluşuyor. Bugün iddaa’ya yaptığımız temel yatırımın bittiğini söyleyebilirim.

* 28 Ağustos’ta yapılan ihalenin ilk turunda yüzde 11.3’lük hasılattan pay teklif ederken, ikinci turda bu rakamı yüzde 1.4’e çektiniz. Bu oranları neye göre belirlediniz?
Biz halen iddaa’yı hasılattan yüzde 11.3 pay alarak işletiyoruz. İhalede verilen ilk tekliflerin açıkçası hiçbir önemi yoktu. Bu teklifler tamamen göstermelikti. Bütün gruplar zaten ihaleye akıllarında belli bir oran aralığı ile katıldı. Bizim oran aralığımız yüzde 1.4 ile 1.8 arasındaydı. Yüzde 1.4 teklif etmemizin nedeni karşı grupların yüzde 1.5 oran verme ihtimaline karşı yaptığımız bir ‘taktikti’. İnteltek’in yüzde 45 ortağı olan Intralot ile diğer katılımcılar Lottomatica ve Ladbrokes hem Amerika’nın farklı eyaletlerinde hem de dünyanın farklı ülkelerinde birçok ihalede karşı karşıya gelen firmalar. Yabancı ortağımız Intralot rakiplerimizin yüzde 1.5 teklif verme ihtimali olabileceğini ifade ettiğinden yüzde 1.4’lük oran verdik.

* İhale sonrasında keşke yüzde 1.8 verseydik dediniz mi?
Tabii insan düşünmüyor değil.. Yüzde 1.8 de rekabetçi bir orandı. İhale sonrasında grup içi konuşmalarda ‘keşke’ dedik. İnteltek olarak 4.5 yılda bu işi gayet iyi öğrendik ve belli yatırımlar yapıp, yüzde 1.4 oranını belirledik. Biz bu yola inanıp çıktık. 2004’te iddaa emekliyordu. 2005’te ayağa kalktı. 2006’da yürümeye başladı. Ve bugünlere geldi. Diğer gruplar ihaleye ‘0’ deneyimle girip, çok düşük oranlar teklif ettiler. Halen hasılattan aldığımız yüzde 11.3’lük pay ile yatırım maliyetlerini çıkardık. Bundan sonra yüzde 1.4’lük oranla operasyonu yönetebilecek kârlılıkta olacağız.

‘3 yılda hasılat 3 milyar dolara çıkacak’

* iddaa oynayanlar oranların düşüklüğünden çok şikâyetçi. Gelecek yıl hasılattan alacağınız pay da ciddi oranda düşecek. Herkes maçlarda verdiğiniz oranları daha da düşüreceğinizi düşünüyor..
İhale şartnamesinde iddaa’yı oynatacak işletmecinin yıllık KDV hariç yıllık hasılatının 1.5 milyar YTL’nin altında olamayacağı ibaresi var. Eğer hasılat 1.5 milyar YTL’nin altına düşerse bizim geriye kalanı karşılamamız gerekecek. Kendi ayağımıza kurşun sıkmayız. Oynayıcılara her zaman rekabetçi oranlar vermek zorundayız. Amacımız 3 yıl içinde iddaa’nın yıllık hasılatının 3 milyar dolar büyüklüğüne ulaşması. Halen illegal oyun pazarı 1 milyar dolar seviyesinde. Bugünkü modele göre diyelim ki 100 birim hasılat elde edildi. Bu oranın yüzde 18’i KDV, yüzde 5’i Şans Oyunları Vergisi, bunun dışında futbol kulüplerine verilen pay ve diğer kurumları da çıkartıyoruz. Geriye kalan paydan yüzde 11.3’lük pay alıyoruz. İllegal oyun oynatanlarda bu saydığım oranlar ‘0’. Biz onların verdikleri oranları bu yüzden veremiyoruz. İnteltek de sonuçta bir ticari kuruluş. Amacı kâr etmek. Onların verdikleri oranları versek maliyetlerimizi çıkartamayız.

‘Basketbol-voleybol geliyor bayi sayısını 6 bine çıkaracağız’

* 1 Mart 2009’da geçerli olacak olan yeni şartlarla bizi neler bekliyor?
Bu tarihe kadar iddaa’yı yüzde 11.3’lük oranla oynatmaya devam edeceğiz. Bu yeni dönemle birlikte yeni oyunlar oynatmayı planlıyoruz. Bu oyunlar arasında basketbol, voleybol ve motor sporları olacak. Ayrıca futbolda da yeni ‘iddaalar’ açacağız. İlk golü kim atacak, maçta toplamda kaç korner atılacak gibi. Kısacası hem spor oyun çeşitliliği hem de oyunların kendi içinde çeşitliliği artacak. Ayrıca bugün 4 bin civarında olan bayi sayısı da 6 bine çıkarılacak. Böylece oyuna ulaşım da kolaylaşacak.

‘Oranların iyileşmesi için KDV düşmeli’

* iddaa’nın oranlarını iyileştirmesi için bir çalışmanız var mı? Bu oranlar ne gerçekleşirse düşer?
Bu oranların iyileştirilmesi için oyunun üzerindeki KDV’nin düşürülmesi lazım. İlk etapta vergi kaybı yaşanacak gibi görünse de oyunun hacmi artacağından, devletin kasasına daha çok vergi girecektir. Bu aradaki fark da kompanse edilecektir. Eğer bu gerçekleşirse futbol kulüplerine aktarılacak para da artacaktır.