Milliyet Gazetesi‘nde bugün yeralan Ayşe Yeşin’in haberine göre ‘İddaa’da kaos kapıda!’. GSGM ile İnteltek arasında yapılan sözleşme yine mahkemelik oldu. Bu ihale için de iptal kararı çıkması durumunda İddaa tekrar duracak. Reklam Departmanı Basın Yayın Prodüksiyon şirketi, İddaa’nın devamının sağlanması için çıkarılan kanunun geçici 1 maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu iddiası ile dava açtı. Davada Ankara 8. İdare Mahkemesi yetkisizlik kararı vererek topu Danıştay’a attı.

İnteltek ile yapılan sözleşmenin imtiyaz sözleşmesi niteliğinde olduğu belirtiliyor ve Danıştay’ın bunu onaması halinde ihale iptal edilecek. İddaa duracak. Spor-Toto tekilat başkanı Bekir Yunus Uçar ise yanlışları düzelten yeni bir kanun hazırladıklarını ve bunun TBMM ve Cumhurbaşkanı Sezer tarafından onandığını söylüyor. İhale öncesi Kamu İhale Kurumu’ndan da sakat iş yapmadıklarına dair onay aldığını ima eden Uçar, gerek yoktu ama biz yine de 2 firma daha çağırdık diyor. Bütün bunlar da demek oluyor ki İddaa’nın bir an önce devamını sağlamak amacı ile aceleyle ve baştan savma olarak hazırlanan, kulüplerin baskısı ile TBMM’den hemen geçirilen yasa ilk patlağını vermek üzere ve Anayasa’ya aykırı olduğu ortaya çıkabilir.

İddaa ihalesinin ilk dönemi tamamlanmadan bir kez iptal ile karşılaşılması, yasa ile yama yapılmasına rağmen ikinci bir iptalin gündeme gelmesi oldukça düşündürücü. Eğer ilk dönem tamamlanmadan ikinci bir iptal söz konusu olur ise artık Spor-Toto kurumunun şapkayı önüne alıp neden doğruyu bulamadığını düşünmesi ve gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor.