Milliyet Gazetesi’nin 28 Mart 2008 tarihli haberi şu şekilde: Ankara Vergi Mahkemesi tarafından Maliye Bakanlığı‘na 90 milyon YTL vergi ödemesine karar verilen Spor Toto Teşkilat Başkanlığı‘nı, yürütmeyi durdurma kararı veren Danıştay kurtardı

İddaa‘yı vergi borcundan Danıştay kurtardı. Danıştay 7. Dairesi, Ankara 1. Vergi Mahkemesi‘nin Spor – Toto Teşkilat Başkanlığı‘nın Maliye Bakanlığı‘na İddaa oyunundan dolayı yaklaşık 90 milyon YTL‘lik vergi ödemesi gerektiği yolundaki kararın yürütmesini durdurdu.

2004 Yılından bu yana Maliye Bakanlığı ile İddaa oyunundan kesilecek vergi oranı konusunda sıkıntı yaşayan Spor – Toto Teşkilat Başkanlığı, geçen sene Ankara 1. Vergi Mahkemesi‘ne açtığı davayı kaybedince  temyiz için Danıştay‘a başvurdu. Danıştay 7. Dairesi konuyu inceleyerek mahkemenin verdiği kararın yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

İlk sorun 2005‘de yaşandı
Maliye Bakanlığı‘nın İddaa oyununa ekstra vergi çıkartması ile ilgili sorun ilk kez 2005 yılında yaşandı. Henüz İddaa oyunu başlamadan Bakanlık tarafından 2003‘te Şans Oyunları Vergisi Kanunu çıkartıldı. Bu kanunda Toto ve Loto‘dan yüzde 3, diğer şans oyunlarından ise yüzde 10‘luk vergi kesintisi yapılması öngörüldü.

Kanunun yürürlüğe girmesinden 6 ay sonra İddaa başlatıldı ve bir anda büyük ilgi gördü. Maliye Bakanlığı 2005‘te İddaa oyununundan da yüzde 10‘luk pay alınması gerektiğini bu yüzden Toto Teşkilat‘ının 2003‘ten bu yana biriken vergi farkını istedi. Dönemin Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin‘in kanun çıktığında İddaa‘nın başlamadığı, daha sonra oynanmaya başlandığı, bu yüzden yüzde 3‘lük vergiye tabii olduğu yolundaki girişimleri sonucunda olay rafa kalktı.

2006‘da tekrar istendi
Maliye Bakanlığı aradan bir yıl geçtikten sonra talebini tekrarladı ve 90 milyon YTL‘ye varan vergi borcunun ödenmesini istedi. Bunun üzerine harekete geçen Toto Teşkilatı Ankara 1. Vergi Mahkemesi‘ne dava açtı. Mahkeme konuyu inceleyerek teşkilatın bu parayı Maliye Bakanlığı‘na ödemesine karar verdi. Bunun üzerine Danıştay‘a temyize gidildi. Danıştay 7. Dairesi ise mahkeme kararının yürütmesini durdurdu.

Esastan incelenecek
Danıştay‘ın bu kararı sonrası Teşkilat Başkanlığı vergi borcunu ödemekten bir süreliğine kurtuldu. Davayı esastan görüşecek olan Ankara 1. Vergi Mahkemesi‘nin aynı kararı vermesi halinde ise dosya yeniden Danıştay‘a gelecek.