İngiliz Metropolitan Polisi (MET), Londra?nın kuzeyinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Hackney ve Stoke Newington bölgelerindeki Türk kahvehanelerine, Gelir ve Gümrükler Dairesi (HM Revenue and Customs), gaz, su ve elektrik idaresi yetkilerinin yanı sıra Hackney Belediyesi Çevre Sağlığı görevlileriyle birlikte baskın düzenledi.

Türk basınından sadece DHA muhabirinin görüntülediği operasyonlar sırasında yasadışı işletilen kahvehanelerde bulunan çok sayıda kumar makinasına el konulurken,kumarhane sahiplerinin silahlı saldırılara karşı çelik yelek giydikleri ortaya çıktı.

Kuzey Londra’nın Hackney ve Stoke Newington bölgelerindeki yasadışı işletilen Türk kahvehanelerinde uyuşturucu satıldığı ve kumar oynatıldığı ihbarını alan Metropolitan Polisi (MET),operasyon için düğmeye bastı.

Aralarında uyuşturucu ve kumar masası dedektiflerininde bulunduğu yaklaşık 25 polis, Gelir ve Gümrükler Dairesi (HM Revenue and Customs), Hackney Belediyesi Çevre Sağlığı yetkililerinin yanı sıra gaz, su ve elektrik idaresi görevlileri ile birlikte Hackney ve Stoke Newington bölgelerindeki bu kahvehanelere baskın düzenledi.

Öğle saatlerinde başlayan ve akşam saatlerine kadar devam eden operasyonlarda, Türklere ait çok sayıda kahvehanede arama yapıldı.Yasadışı oldukları belirlenen kahvehanelerde yapılan aramalarda çok sayıda kumar makinasına el konuldu. Ruhsatsız oldukları saptanan kumar makinaları, imha edilmek üzere polis merkezine götürülürken,su, elektrik ve gaz borcunu ödemeyen işyerleri ve sahipleri hakkında cezai işlem uygulandı.

LONDRA’DA ÇELİK YELEKLE DOLAŞAN TÜRKLER

Bölgede yaşayan Türk vatandaşlarının korkulu rüyası haline dönüşen kahvehanelerde adeta kan gövdeyi götürüyor. Bölgenin tam bir Teksas olduğunu vurgulayan çevre esnafı, yasadışı işletilen bu kahvehanelere sık sık silahlı saldırı yapıldığını ve işyeri sahiplerinin ise öldürülmekten kortukları için çelik yelek giyerek dolaştıklarını belirtiyorlar.

TÜRK MAHALLESİNDE 1000 KAHVEHANE

Operasyonu yürüten polis, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Hackney bölgesinde yaklaşık 1000 kahvehanenin bulunduğunu ve bu kahvehanelerin bir çoğunun ruhsatsız ve yasadışı olduğunu açıkladı.

Operasyonların aralıksız devam edeceğini vurgulayan polis, bölge halkının duyarlı olmasını ve polise yardımcı olmalarını istedi.

Doğan Haber Ajansı – 26.02.2011