Pokernews‘in 09 Mart 2008 tarihli haberi: Meclis üyesi Lloyd Levine, D-Van Nuys, Kaliforniya eyaletinde eyaletiçi online pokerin hukuğa uygunluğunu araştıracak bir yasa tasarısı önerdi. Tasarı online pokerin Kaliforniya’da eyelet dahilinde ve UIGEA’nın resmi çerçeveleri içinde oynatılabilme potansiyelini sınayacak. “Bizim hukuk anlayışımıza göre oyuncu ve (online oyunu) oynatan sunucu Kaliforniya sınırları içinde olduğu sürece durum resmi olacaktır,” diyor Levine. “Ama bunun böyle olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışırıyoruz.”

Eğer AB2026 yasa tasarısı geçerse ve eyaletiçi online poker resmi sayılırsa sadece Kaliforniya’ya değil, diğer eyaletlere ve Indian Casinolara da kapı açacak. Kaliforniya operatörlerinin B&M kart oyunu  operatörlerinden mi yoksa eyaletin kendisinden mi sağlanacağı ve mevcut online operatörlerin Kaliforniya’ya has bir altyapıyı üretmek isteyip istemedikleri soru işaretleri arasında. Levine, endüstride ki bu tür sonuçlardansa eyaletin online pokeri hukuka uygun şartlarda onaylaması konusuyla daha çok ilgileniyor. “Eyalet tarafından düzenlenebilir,” diyor Levine. “Eyaletin rolünü bilmiyoruz ama düzenlenecek bir yapı olacağı kesin.”

Yasa tasarısı Poker Players of America (PPOA) adlı bir grup tarafında sponsor ediliyor. PPOA’nın websitesi organizasyonun kurucularını “aynı zamanda pokerde oynayan deneyimli siyaset kişileri” olarak tanımlıyor. Domain ismin web yöneticisi, siyaset danışmanı ve Las Vegas, Nevada’da ki uluslararası stratejik danışmanlık firması olan Nancy Todd, Inc.’nin başkanı Nancy Todd olarak geçiyor.

Eyalette ki poker oyuncuları bu gelişme ile Anthony Sandstrom, diğer ismiyle Tuff Fish kadar olmasada desteklenmiş oluyor. Sanstorm yıllardır tek başına Kaliforniya’da online poker için resmi bir altyapı kurmaya çalışıyor. Sandstrom her ne kadar ölümcül poker kayıpları ile ve kendini aşağılayan komik YouTube vidoları ile tanınıyorsa da Kaliforniya’da resmi bir online poker endüstrisi sayesinde bir el kazanabilir.