Türkiye ile Gürcistan arasında pasaportsuz sınır geçişlerinin başlamasıyla kumar tehlikesi patlak verdi. Batum’a gidenlerin kumarda milyonlarca dolar kaybettiği ve durumun bakanlığa iletidiği kaydedildi. Geçen yılın aralık ayından itibaren Türkiye ile Gürcistan arasında pasaportsuz sınır geçişleri başladı.

Bu durumun Batum’a ‘kumar seferi’ patlamasına yol açtığının belirtildiği Akşam gazetesinin haberinde, iki aylık sürede Gürcistan’a geçiş yapan kişi sayısı 150 bin civarında olduğu belirtildi.

Eğlence için Batum’a gidenlerin, kumarda milyonlarca lirayı kaybettiğinin belirtildiği Gürkan Ata – Mustafa Bayrak imzalı haberde, çalan tehlike çanından Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da haberdar edildiği bilgisi yer aldı.

Kumar tutkusu yüzünden işini kaybedenler olması üzerine, yerel yönetici ve STK’ları harekete geçtiği kaydedilirken, Rize Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ömer Ofluoğlu durumu Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya ilettiğini belirtti.

‘Karadeniz kumarda da kaybetti’ başlığı atılan ve “Aşk fırtınası bitti, casino alarmı başladı. Karadeniz’deki aileleri Rus kadından sonra Gürcü kumarı vurdu” denilen haberde, Ofluoğlu’nun, ‘Yakında kumar yüzünden ineğini, hanımının bileziklerini satanları görmeye başlayacağız. Tehlike çok büyük. Kumarhanelerde kuyruklar oluşuyor. Her giden 500 lira harcarsa durumu siz düşünün. Durumu Bakanımıza anlattım ve pasaportlu geçişlerin yeniden gelmesini istedim. Bakan konuyu inceleyeceğini söyledi’ sözlerine yer verildi.

Ayrıca, Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, ‘Hayatında kumar oynamamış ama denemek için gidenler var. Batum’da her yerde kumar oynanıyor ve özellikle hafta sonları kumar oynayanların neredeyse yüzde 80’i Türk…” diye konuştu.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Engin Koyuncu da ‘Kumar turizmi Türk insanı için tehlike. Büyük paralar kaybediyorlar, parası bitenin kredi kartıyla Batum’da nakit para çekip kumara devam ettiğini duyuyoruz’ dedi.

Kaynak: NTV – 23.02.2012