Referans Gazetesi’nin 10.10.2008 tarihli haberi: Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, küresel finansal krize rağmen Milli Piyango’da özelleştirme sürecini başlatacaklarını belirtirken, “Riskleri abartarak hiçbir şey yapmama tutumu içerisinde olamayız. Piyasalarda bir likidite var, buharlaşmadı. Sadece daha dikkatli karar veriliyor. Milli Piyango lisansı da son derece iyi bir varlık. İhalenin başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

Finansal kriz nedeniyle özelleştirmede ödemelerin vade ve faizlerini yeniden ele alacaklarını bildiren Kilci, mevcut ortamın finans sektöründe özelleştirme ve halka arzlara uygun olmadığına işaret ederek, “Gündemimizde ve yakın gelecekte banka özelleştirmesi, özellikle Halk Bankası ile ilgili bir işlem söz konusu değil” diye konuştu.

Kilci, krizde ilk etkinin Halk Bankası başta olmak üzere banka özelleştirmelerinin rafa kaldırılması olduğunu ifade etti. Finans sektöründe, bankacılık sektöründe birleşme-devralma işlemi için uygun bir ortamın olmadığını vurgulayan Kilci, şunları söyledi: “Bu şartlarda banka özelleştirmesi, sadece Halk Bankası’na özel bir durum değil, sadece özelleştirme de değil”

Uluslararası piyasalarda ciddi bir likidite darboğazının yaşandığına işaret eden Kilci, “Bu likidite darboğazı likiditenin yok olmasından kaynaklanmıyor. Sadece güven ortamının dalgalanmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla piyasada likidite var sadece o likiditeye erişim yollarında bazı sıkıntılar söz konusu” dedi. “Ne olursa olsun özelleştirelim, ne olursa olsun satalım” düşüncesinden uzak davrandıklarını savunan Kilci, “Öngördüğümüz değeri bulması halinde özelleştirme gerçekleşecek. Tabii yatırımcılar da finansman maliyetlerini gözönüne alarak teklif verecekler. Eğer ihalelerde bizim öngörümüzün gerisinde bir durum ortaya çıkarsa özelleştirme söz konusu olamaz tabii ki” dedi.

Önümüzdeki günlerde ilana çıkacak Milli Piyango’nun büyük bir ihale olacağının anımsatılması üzerine Kilci, “Bizim öngördüğümüz, beklediğimiz değerin altında bir değere bu özelleştirmenin gerçekleşmesi mümkün değil” diye konuştu.