Bizim Kocaeli Gazetesi’nden İsmail Ataman’ın 24 Aralık 2008 tarihli haberi: Kriz şans oyunlarından İddia yı teğet geçti. Milyonları aşan İddaa tutkunlarına küresel kriz nedeniyle binlercesi daha eklendi. Krizden etkilenen vatandaş harçlıksız kalmamak için İddaa bayisine akın etti

Küresel ekonomik kriz nedeniyle geçim derdiyle boğuşan vatandaş, bir umut şans oyunlarına yöneldi. Özellikle İddaa oynamayı seçen vatandaş, zahmetsiz rüyalarını yeşil sahalara bağladı. Asgari 1 YTL vererek, 4 ile 15 maç arasında tahminler yapan milyonları aşan İddaa tutkunlarına küresel kriz nedeniyle binlercesi daha eklendi. Karabaş Mahallesi Cengiz Topel Caddesi Şehit Musa Sokak’ta İddaa Bayii işletmeciliği yapan Hamdi Ömer, zaten yoğun olan işlerinin kriz nedeniyle daha da yoğunlaştığını dile getirdi.

Oynama oranlarında artış
Sabah 09:00’da bayiyi açtıklarını yoğunluğun daha bayiyi açar açmaz başladığını ifade eden Ömer, “Öyle günler oluyor ki maçların durumuna göre gece yarısına kadar sürüyor. İddia tutkunları oynadıkları maçları gerek dışarıdaki ekrandan gerekse içerden takip ediyor. Bizde hizmet olsun diye son maça kadar bekliyoruz” diye konuştu. Ekonomik kriz nedeniyle oynama oranlarında artış olduğuna dikkat çeken Ömer, “18 yaşından küçüklere zaten yasak, bizde bu titizliği gösteriyoruz ama öğrenciler harçlıklarını kazanmak için sürekli oynamaya çalışıyor. Bu konuda ailelerinde dikkatli olması lazım” dedi.

Bir harçlık ilaç gibi geliyor
İddaa’ya en fazla yoğunluğun, hafta sonu olduğunu, en fazla oynanan maçların ise Türkiye Süper Lig, Bank Asya Ligi ve Avrupa’da Şampiyonalar Ligi’ olduğunu belirten Ömer, UEFA ve ligin kalitesine göre diğer ülke maçlarının da oynandığını ifade etti. “Takım olarak bakılırsa dünya genelinde Derbi maçlar ve kanarya2rbahçe maçalarını rağbet gösteriyorlar” diyen Ömer, “Bu istatistiğe göre çok dikkatli hareket ediyorlar, malum küresel kriz var bir harçlık ilaç gibi geliyor” diye konuştu. 1 YTL’den bin YTL’ye kadar değişen oranlarda İddaa oynandığını belirten Ömer, ama 1 YTL ile 5 YTL oranlarında para yatıranların daha fazla olduğunu söylüyor. İddaa oynayanlar ise “Niye az paraya çok para kazanmayalım zaten kriz var harçlığımızı kazanıyoruz” diye konuşuyor.