DHA’nın 02 Temmuz 2010 tarihli haberi: Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen uluslararası poker turnuvasına silahlı baskın yapan aralarında Türklerin de bulunduğu soygunculara çeşitli hapis cezaları istendi.

Berlin’deki Grand Hyatt Hotel’e geçen Mart ayında Kalaşnikof tüfeklerle baskın yapan ve 200 bin euro’ya yakın parayı gasp ederek kaçtıktan sonra teslim olan veya yakalanan 4 sanık hakkındaki dava Berlin Eyalet Mahkemesi’nde sonuçlanma aşamasına geldi. Türk ve Arap kökenli sanıklardan 3’üne 1-3 yıl, çetenin elebaşına 20 yıla yakın hapis cezası istendi.

6 Mart’ta nde poker turnavasını basarak koruma görevlilerini etkisiz hale getiren ve 2’sini yaralayan; 242 bin Euro’yu çalan soygunculardan 1’i Türkiye’ye, 1’i Lübnan’a kaçtı. Güvenlik kameralarının incelenmesi sonucu yakalanan 21 yaşındaki Vedat S. adlı soyguncu polise teslim oldu ve suç ortaklarının adını verdi. Vedat S., duruşmada verdiği ifadede soygundan pişman olduğunu söyledi. Türkiye ve Lübnan’a kaçan 2 soyguncu avukatlarının ikna etmesiyle Almanya?ya gelirken havaalanında polis tarafından yakalandı.

Lübnan’a kaçan ve daha sonra Berlin’e gelerek teslim olan 20 Jihad C. payına düşen 40 bin Euro’yu aldığını ancak parayı yurt dışına kaçmak için kendisine yardım edenlere verdiğini belirtti. Mustafa U. da suçunu itiraf etti.

Berlin?deki soygunu soyguna teşvik eden ve kendisi soygun esnasında arasında olan Lübnanlı amcanın ayrı bir davada yargılanacağı belirtildi. Lübnanlı soygunculardan birinin amcası olan ve soygunu planlayan 29 yaşındaki adamın soygun esnasında cep telefonuyla soyguncuları yönlendirdiği belirlenmişti.