Akşam Gazetesi’nden Levent Ertem’in 02 Mart 2009 tarihli haberi: Ve sonunda iddaa programına basketbol maçları da alınıyor. Şimdi, NBA maçlarıyla futbol maçlarını aynı kuponda oynamak mümkün. Yani isteyen LA Lakers ile Kasımpaşa maçını birbirine kombine edebilecek.

iddaa’da yeni bir dönem başlıyor. Artık basketboldan Formula 1’e, tenisten motorsiklet yarışlarına yeni spor dallarına iddaa oynamak mümkün. Böylece iddaa’da haftalık oyun seçeneği bir anda 1.000’e kadar çıkabilecek. iddaa’nın yeni oyunlarıyla özellikle gece yarısından sonra NTV ve NBA TV’de yayınlanan basketbol maçları artık daha bir heyecanlı hale gelecek. Türkiye’de yaklaşık 5 yıldır oynanan iddaa oyunu da yeni spor dallarıyla hedef kitlesini biraz daha genişletmiş oluyor. Çünkü oyun çeşitliliğinin artması hem daha çok şans hem de daha çok hasılat demek. Ayrıca Türkiye’den Euroleuage, NBA, Wimbledon, F1 gibi heyecanlı spor dallarına oyun oynanması ile yasadışı bahis sirketlerinin de fiilen önünün kesilecek. Yeni spor dallarından özellikle basketbola büyük ilgi bekleniyor.
Nisan 2004’ten beri oynanan iddaa oyunu, bugüne kadar 7.7 milyar TL hasılat elde etti. Spor Toto, iddaa oyunu ile iştirakçilere 3.7 milyar TL dağıttı. iddaa’nın servis sağlayıcısı İnteltek’in Genel Müdürü Ahmet Sezer, şimdiye dek devlete KDV ve Şans Oyunları Vergisi (ŞOV) olarak 1.4 milyar TL, Turkcell Süper Lig, Bank Asya 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de yer alan futbol kulüplerine isim hakkı bedeli olarak toplam 554 milyon TL kaynak aktarıldığını açıkladı.

Bayi sayısıda artacak
Sezer, oyuna yönelik büyük ilgi nedeniyle halen 3 bin 850 olan bayi sayısını yeni dönemde 7 bine çıkarmak istediklerini de söyledi.

NBA maçlarına ders çalışın
YENİ dönemde iddaa kuponlarında birbirinden farklı spor dallarını kombine etmek mümkün olacak. Yani futbol maçlarını futbol maçlarıyla, basketbolü basketbolle oynamak zorunda değilsiniz. Avrupa ve NBA basketbolünün girişiyle bu iddaa programı bir anda daha da uzun hale gelecek. iddaa oyuncuları artık programa eskisinden daha fazla zaman ayırıp daha çok ders çalışmak zorunda kalacak. Ayrıca basketbol maçlarının ilk yarı tahmini ve toplam skor oyunları da kuponlarda yer alacak. Mesala New York Knicks-Boston Celtics maçında iki takımın toplam skorunun ne olacağı üzerine bile oyun var. Yeni dönemde çalışıp favorilerini çıkaranlar için kupon doldurmak daha kolay. Mesala Barcelona, Kayserispor, Los Angeles Lakers, Kasımpaşa, Alba Berlin aynı kuponda birleştirilebilecek. Daha sonra tenis maçları da iddaa listesine girecek. O zaman da Nadal, Utah Jazz, Altay, Fenerbahçe’yi kombine etmek mümkün.

Baskette beraberlik yok oynaması daha avantajlı
iddaa oyun listesine girecek yeni spor dallarından basketbol ve tenis, futbola göre daha avantajlı. Çünkü iki spor dalı da iki olasılıklı. Yani basketbol ve teniste beraberlik olmadığı için oyuncu açısından kazanma şansı daha çok… Bu sporlar iki olasılıklı olduğu için elbette favoriler futbola göre daha az oranlı olacak. Ama mesala favori 1.10 da verse iddaa oyuncusu TV’den izlediği bir Wimbledon turnuvasında Nadal’ın galibiyetine oynayabilecek. Aynı şekilde NBA’de garanti gördüğünüz bir Spurs maçını zorlu futbol maçlarıyla birleştirip kendini garantiye alma şansınız var.