Hürriyet Gazetesi’nin 19 Aralık 2008 tarihli haberi: Spordan Sorumu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, iddaa bayiliği verilmesi kriterlerinin objektif bir zemine oturtulacağını ve iddaa bayiliği sayısının artırılacağını bildirdi.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, iddaa oyununu daha iyi duruma getirebilmek için bazı projeleri devreye sokacaklarını bildirdi. Futbol dışında basketbol ve voleybolda da iddaanın oynanabileceğini vurgulayan Başesgioğlu, “Haliyle Türk sporuna aktarılan para da önemli ölçüde artacak. İddaa bayiliklerinin verilmesi kriterleri de objektif ve şeffaf bir zemine oturtulacak. Bayilikler noter huzurunda belirlenecek. Halen 4 bin olan bayii sayısı da 6 bine çıkartılacak. Sanal bayilikleri de devreye sokacağız. Bu sanal sistem doğrultusunda iştirakçi sayısı artacak ve Türk sporuna daha fazla kaynak aktarılacak” dedi.

İddaa bayiliğinin verilmesi sırasında adının bile kullanılmaya çalışıldığını vurgulayan Başesgioğlu, “21 yıldır Türk siyasetinin içindeyim. İsmimi haksız yere kullananları Cumhuriyet Savcılığı‘na şikayet ettim. Tutuklananlar oldu. Siyasette hak ederek ve tırnaklarımla kazıyarak bu noktaya geldiğime inanıyorum” şeklinde konuştu.

Disiplinli ve dikkatli yaşam sürdüğünü belirten Başesgioğlu, “21 yıllık dürüst geçmişimize iftira atanları, karalamak isteyenleri affetmemiz asla mümkün değildir. Bunun için her türlü mücadeleyi veririm. Haksız kazanç sağlamak için hakkımda yapılan çirkin iftiranın takipçisiyim ” dedi.

Başesgioğlu, “Benim oğlum Kastamonuspor‘un resmi yöneticisi ve asbaşkanı. İki üniversite bitirmiş ve yurt dışında tahsil yapmış bir kişi. Ailemizin en ağırbaşlı üyesi. Kulübünün hak ve hukukunu korumakla sorumlu olduğunu düşünüyor. Nitekim kendisine 21 günlük hak mahrumiyeti cezası verildi. Kendisi kamuoyundan da özür diledi” şeklinde konuştu.