Eski Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Erdenay Oflaz, ‘Eğer kulüpler Mehmet Atalay’ı TFF başkanlığına aday göstermezse, büyük bir vefasızlık örneği sergilenmiş olur’ dedi.

Oflaz, 27 Şubat Pazartesi günü Ankara’da gerçekleştirilecek TFF’nin Seçimli Olağanüstü Genel Kurulu ile ilgili yazılı açıklamasında, kulüplerin Basın İlan Kurumu Başkanı Mehmet Atalay’ı ‘aday göstermesi’ gerektiğini kaydetti.

Atalay’ın Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) yaptığı dönemde kulüplere katkı sağlayacak projeleri hayata geçirdiğini belirten Oflaz, açıklamasında şu bilgilere yer verdi: ‘Tüm kulüplerin Mehmet Atalay’a borcu var. İddaa, Mehmet Atalay’ın Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü döneminde hayata geçirilmiş ve tüm kulüplerin en çok para kazandığı dönem olmuştur. Ayrıca statlar yine Atalay döneminde kulüplere devredilmiştir. Eğer kulüpler Mehmet Atalay’ı TFF başkanlığına aday göstermezse, büyük bir vefasızlık örneği sergilenmiş olur. İddaa’dan 70 trilyon TL para kazanılmış ve bunun yüzde 70’i kulüplere dağıtılmış. Türk futbol tarihinde kulüplere, bugüne kadar böyle bir destek hiç yapılmadı. Kulüpler Birliği Vakfı Onursal Başkanı İlhan Cavcav ile de görüşeceğim. Bütün kulüpler birleşerek Atalay’ı desteklemeli. Hatta aday olması için baskı yapmalılar. Temiz bir aday istiyorlarsa bu Atalay olmalı. Aksi halde Türk futbolu bu çıkmazdan kurtulamaz.’

TFF başkanlığından istifa eden Mehmet Ali Aydınlar’ın Türk futbolunun bu sıkıntılı dönemi yaşamasında ‘pay sahibi’ olduğunu savunan Oflaz, açıklamasında ‘Türk futbolunu UEFA ve FIFA’nın kucağına atarak en büyük zararı vermiştir. Altında çalışan insanların sakladığı bilgileri kontrol edemiyor. 3 Temmuz’dan beri yaptığı tutarsız açıklamalarıyla herkesin tepkisini çekmesine rağmen, hiç bir suçu yokmuş gibi çıkıp tekrar aday olduğunu söylüyor. Yeniden adaysan neden istifa ettin? Bu ne tutarsızlık’ ifadelerine yer verdi.

Kaynak: A.A – 16.02.2012