Deutsche Welle Türkçe‘nin 23 Mart 2010 tarihli haberi: Berlin’de poker turnuvası düzenlenen bir otele baskın düzenleyerek para ödülünün bir kısmının çalındığı soygunla ilgili olarak beşinci zanlı gözaltına alındı. Polis sözkonusu kişinin soygunu planladığını tahmin ediyor.

Berlin’de 6 Mart’ta Hyatt Oteli’nde düzenlenen poker turnuvasını basarak para ödülünün bir kısmını çalan zanlılar, polisin düzenlediği operasyonlarla yakalanıyor. Berlin polisi dün gece yarısı soygunu planlamakla suçlanan beşinci zanlıyı gözaltına aldı. Sözkonusu zanlının 28 yaşında, Lübnan asıllı olduğu ve evine gece yarısı operasyon düzenlendiği belirtildi. Polis, sorgusu süren kişinin soygunu yapan zanlıları siyah bir Mercedes’in içinde otelin önünde beklediğini ve ardından olay yerinden uzaklaştırdığını kaydetti. Berlin Emniyet Müdürü Dieter Glietsch yaptığı açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve başka zanlıların daha yakalanabileceğini söyledi. Emniyet müdürü soruşturma ile ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.

Dört kişi gözaltına alınmıştı

Berlin polisi daha önce poker soygunuyla ilgili olarak biri Türk kökenli, dört kişiyi gözaltına almıştı. Bu kişilerin ikisi Lübnan ve Türkiye’den Berlin’e döndükleri sırada cumartesi günü gözaltına alınmıştı. Berliner Morgenpost’un haberine göre polisin zanlıların fotoğraflarını yayınlamasının ardından bu kişilerden bazıları hakkında uluslararası arama emri bulunduğu tespit edildi.

Bild gazetesi poker soygununun arkasında Berlin’de yaşayan büyük bir Arap ailesinin parmağı olduğuna dair bir haber yayınladı. Soygunu planlayan ve yapanların uyuşturucu ticareti de yaptığı iddia ediliyor. Ancak polis ya da savcılık basında yeralan iddiaları doğrulamadı.

242 bin euro bulunamadı

Berlin’deki Hyatt Oteli’nde 6 Mart’taki poker turnuvasına baskın düzenleyen silahlı saldırganlar para ödülünün 242 bin eurosunu çalmayı başarmıştı. Polis olayla ilgili olarak beş kişiyi gözaltına almasına rağmen, çalınan paraya henüz ulaşılamadı.