Deutsche Welle Türkçe‘nin 19 Mart 2010 tarihli haberi: Berlin Grand Hyatt Otel’deki turnuvayı basan ve 242 bin euroyu gasp eden dört soyguncudan ikisi yakayı ele verdi.

Türk ve Arap kökenli 19-21 yaşlarında olduğu tahmin edilen faillerden diğer ikisi için geniş arama çalışmaları sürdürülürken, soyguncuların henüz yurtdışına çıkış yapmadıkları belirtiliyor.

Türk baba utancından evine kapandı

internette fotoğrafları yayınlanan firarilerin fazla saklanamayacakları düşünülürken, 20 yaşındaki Türk soyguncunun babası, oğluna “Bir an önce teslim ol” çağrısı yaptı ve aksi halde herşeyin daha da kötüleşeceğini ifade etti. Kendini evine kapatan baba, “Utancımdan sokağa çıkamıyorum, camiye gidemiyorum” şeklinde konuştu.

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild’e konuşan Türk soyguncunun babası, oğlunun kötü arkadaş kurbanı olduğunu iddia etti. Uzun yıllardır arkadaşlık ettiği kişilerle çok zaman geçirdiğini ve bazı taşkınlıklar yaptığını söyleyen baba, “Maddi durumumuz kötü değil, paraya ihtiyacı yoktu. Bunu neden yaptığını anlamıyorum ” dedi.

Görgü tanığının ifadesi ele verdi

Soyguncuların kaçmak için kullandıkları Mercedes marka otomobilin plakasının, bir görgü tanığı tarafından ihbar edilmesiyle, soyguncunculardan birinin kimliği tespit edilebildi. Geçtiğimiz pazartesi günü yakalanan zanlı, ikinci suç ortağını da hemen ele vererek, devriye gezen güvenlik güçlerince yakalanmasını sağladı. Yakalanan ikinci soyguncu da suçunu hemen itiraf etti.