Rusya’da şehir merkezlerine kumar oynatılmasının yasaklanmasının ardından toplanan binlerce kumar makinesi buldozerlerle imha edildi. Başkent Moskova’ya yakın Sergiyevo-Posad bölgesinde çok sayıda kumar makineleri, buldozerin altına atılarak hurdaya çevrildi. Depolarda halen yaklaşık 20 bin makinenin bulunduğunu belirten Rus yetkililer, yakın zamanda iki bin makineyi de imha edeceklerini belirtti.

Sergiyevo-Posad bölgesindeki askeri bir poligonda yapılan “özel kumar operasyonunda” Rusya Hazine Dairesi yetkilisi Mihail Kantin de hazır bulundu. Kantin yaptığı açıklamada, “Devlet bu makinelerin muhafazası, taşınması ve incelenmesiyle ilgili çalışmalara büyük paralar harcıyor. Bu masrafları azaltabilmek için en azından makineleri imha etmek lazım” dedi.

Rus basını, el konulan kumar makinelerinin bu şekilde imha edilmesinin ilk kez olduğuna da dikkat çekiyor. Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Olga Golubeva, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Başkent depolarında halen yaklaşık 20 bin kumar makinesi var. Yakın zamanda bunlardan iki binini imha etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Rusya’da kumarhaneler 2009 Temmuz’unda resmen kapatılmıştı. Çıkarılan yasaya göre şehir merkezlerinin dışında belirlenen dört alanda kumarhanelerin kurulmasına izin veriliyor. Bu çerçevede şehir merkezlerinde bulunan 525 gazino kapatıldı. Ancak yasal olmayan uygulamalar sıklıkla polisin baskınına uğruyor.

Bugüne kadar 600’den fazla baskın gerçekleştiren polis, 33 kişiyi mahkemeye sevk etti. Moskova Çevre Bölgesi Savcılığı’nda üst düzey yetkililerin bölgedeki gizli kumarhane sahipleriyle fotoğraflarının yan yana medyada yayınlanması eleştirilere neden olmuştu.

Cihan Haber Ajansı – 29.04.2011