Sabah Gazetesi’nin 07 Aralık 2008 tarihli haberi: Milli Piyango’nun 25 milyon YTL’lik yılbaşı ikramiyesine vatandaş yanında şirketler de ilgi gösteriyor. Şirketlerin tüketiciye alışveriş karşılığı verdiği biletler 13.2 milyon YTL’yi buldu. Biletlerin yarısı tükendi.

Milli Piyango’nun 25 milyon YTL büyük ikramiyeli yılbaşı özel çekilişi, piyasadaki durgunluğa umut oldu. Aralarında Total, Opet, POAŞ, Bilyoner, Pegasus, Pizza Evi’nin de bulunduğu şirketler 13.2 milyon YTL piyango bileti alarak, alışveriş karşılığı müşterilerine vermeye başladı. Bayram öncesi yılbaşı biletlerinin yarısı satıldı. Yılbaşında ikramiye büyük olduğu için piyango biletinin daha fazla talep gördüğü bilinen bir gerçek. Buna bir de krizde olduğu gerçeği eklenince alımlar hızla artıyor. Öyle ki bu yıl 25 milyon YTL belirlenen ikramiye yılbaşı özel çekilişi için bastırılan biletlerin yarısının bayram öncesinde satıldı. Piyango biletleri, vatandaşın umut kapısı olması yanında şirketlere de önemli bir fırsat penceresi yarattı. Aralarında Total, Opet, POAŞ, Bilyoner, Pegasus, Pizza Evi’nin de bulunduğu 6 şirket 13.2 milyon YTL piyango bileti alarak alışveriş karşılığı müşterilerine bedelsiz vermeye başladı.

En şanslı il İstanbul
Yılbaşı çekilişindeki 67 büyük ikrami yenin 22’si İstanbul’a çıkarken bu ili 10 10 büyük ikramiye ile Ankara izledi. İzmir, Mersin ve Adanada 4’er ikramiye ile talih kuşunun en fazla uğradığı iller oldu. Büyük ikramiyenin diğer şanslı merkezleride Eskişehir (2), Antalya (2), Tarsus (2), Aydın, Kayseri, Hayrabolu, Kadirli, Akhisar, Bursa, Trabzon, Manisa, Denizli, Samsun, Turhal, Batman, Aydın, K.Maraş, Van, Sakarya ve Çorlu olarak tespit edildi.

En şanslı biletler 3 ile başlıyor
* Milli Piyango 2 milyon 972 bin 82 kişiye, toplam 144 milyon 25 bin YTL tutarında ikramiye dağıtacak.
* Çeyrek bilet 6 YTL, yarım bilet 12 YTL, tam bilet 24 YTL’den satılıyor.
* Biletlerin yüzde 85’ini çeyrek, yüzde 9’unu yarım, yüzde 6’sını ise tam biletler oluşturuyor.
* Yılbaşı çekilişlerinde en şanslı bilet çeyreklik. Son 16 yılın 13’ünde büyük ikramiyeyi çeyrek biletler kazandı.
* 20 yıldır, büyük ikramiye beş kez 3, yedi kez de 3 ile biten biletlere isabet etti.