Referans Gazetesi’nin 21 Kasım 2008 tarihli haberi: Spor kulüplerinin naklen yayın, İddaa, Spor Toto-Loto ve reklam gelirleri için ödemeleri gereken katma değer vergisini (KDV) devlete yatırmamaları üzerine, Maliye Bakanlığı yeni düzenlemeye gidiyor.Hazırlanan KDV Genel Tebliğ Taslağı ile spor kulüplerinin ödenmesine aracılık ettikleri KDV’yi, vergi dairesine yatırmayıp, kullanmalarının önüne geçilecek.

Taslakta, şirketleşenler dahil profesyonel spor kulüplerinin, sponsorluk yoluyla veya reklam almak suretiyle reklam geliri, spor müsabakalarının ya da kulüple ilgili faaliyetlerin yayınlanması suretiyle yayın geliri elde ettikleri, İddaa, Spor Toto-Loto ve benzeri şans oyunlarından dolayı da isim hakkı geliri sağladıklarına dikkat çekildi.

Taslakla spor kulüpleri, genel oranda KDV’ye tabi bu gelirleri nedeniyle, hesaplanan KDV’nin reklamı veren veya yayın faaliyetini gerçekleştirenler ya da düzenlenen şans oyunlarında isim hakkını kullananlar tarafından yüzde 60 oranında tevkifata tabi tutulacaklar.
Bu kapsamda ödemeleri yapanların gerçek usulde KDV mükellefi olmamaları, tevkifat yapmalarına engel teşkil etmeyecek.

Düzenlemeye göre, naklen yayın gelirleri üzerinden tahakkuk eden yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 60’ını Futbol Federasyonu ya da ilgili diğer federasyonlar, İddaa gelirleri üzerindeki KDV’nin yine yüzde 60’lık bölümünü düzenleyici kuruluş devlete beyan edecek ve hesaplanan vergiyi süresi içinde vergi dairesine yatıracak.

Söz konusu verginin yüzde 40’lık bölümü ise yayın geliri ve isim hakkı geliriyle birlikte kulübe ödenecek. Yüzde 40’a karşılık gelen KDV’yi de, ilgili kulüp devlete ödeyecek.