Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar, Fransa Meclisi’nde kabul edilen ‘Ermeni teklifi’ne tepki olarak bahis oyunu İddaa bültenlerinden Fransa’daki futbol ve basketbol maçlarının çıkarılmasını, İddaa iştirakçilerinin olumlu karşıladığını belirterek, bu hareketle, Fransa’ya ‘Biz size dair, kültürümüze hakaret eden hiçbir şeyi duymak istemiyoruz’ mesajı verdiklerini söyledi.

Bekir Yunus Uçar, başkanlığını yaptığı Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun, Ataköy Olimpiyatevi’nde düzenlediği ‘Şampiyonlar Gecesi’nde, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, aldıkları karar dolayısıyla İddaa iştirakçilerinden yüzlerce destek maili aldığını belirtti.

Uçar, konuyla ilgili şunları kaydetti:
‘Fransa’daki maçların İddaa bülteninde yer almaması Fransa’yı ne kadar etkiler, bilemiyorum. Ama 3,5 milyon İddaa iştirakçisinden bugün aldığım yüzlerce mail bana gösteriyor ki Gençlik ve Spor Bakanımızın bilgisi ve himayesi altında verdiğimiz bu karar, bir şeyi doğru yaptığımızı gösteriyor. Ortak bir millet tepkisi oluşturabildiğimiz her konuda güçlü olduğumuzun, kararlı olduğumuzun ve yerinde karar verdiğimizin işaretidir bu. Fransa liglerinin İddaa bültenlerinden çıkarılması da böyle psikolojik bir hareket. ‘Biz, kültürümüze hakaret eden size dair hiçbir şeyi görmek, duymak, işitmek ve onun üzerinden faaliyet göstermek istemiyoruz’ imajıdır bu. İddaa bültenlerinden Fransa’daki futbol ve basketbol maçlarını çıkarmış olmamız, Türkiye’de bu maçların, hem internet hem de naklen yayınlarını da gereksiz kılıyor. Dolayısıyla bu futbol ve basketbol takımlarının müsabakalarının neticelerini öğrenmenin de gereksizliği ortaya çıkıyor.
Biz Motosiklet Federasyonu olarak da aynı duyarlılığı göstereceğiz. Fransa’dan bir arkadaş bize yarışmaya geldiğinde, ev sahipliğimizi, misafirperverliğimizi her zaman göstereceğiz. Ama yaptıkları hatanın, yüzlerinde bir tokat gibi patlamasını da elimizden geldiği kadarıyla sağlayacağız. Umut ediyorum ki bu yanlıştan onlar çok çabuk bir şekilde dönecekler. Spor Toto Teşkilatı olarak elimizden gelen gayret şu anda buydu, bunu göstermiş olduk. Umut ediyorum ki tüm millet olarak aynı tepkiyi, aynı ruhu, aynı duyarlılığı her konuda göstereceğiz.’

Kaynak: A.A – 26.12.2011