Milliyet Gazetesi’nin 21 Temmuz 2008 tarihli haberi: Milli Piyangoda özelleştirme süreci başlıyor. Ağustos ayı içinde ihaleye çıkarılması planlanan Piyangoda, hasılatın yüzde 17‘sini işletici firma alacak.

Halen TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan Mali Kontrol Kanun Tasarısı içinde yer alan piyango özelleştirmesi, bu hafta yasalaşması beklenen söz konusu düzenlemeyle birlikte başlayacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre ilgili kanunun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün onayı sonrasında Resmi Gazete‘de yayımlanmasının ardından Milli Piyango özelleştirmesiyle ilgili esasları belirleyen “Şans Oyunları Lisansının Verilmesi Hakkında Yönetmelik” çıkarılacak. Özelleştirme Yüksek Kurulu‘nun lisans devri kararı ile birlikte de talih oyunlarının özelleştirilmesine ilişkin hukuki altyapı tamamlanmış olacak. İdari ve teknik şartname çalışmaları da büyük ölçüde bitilirken, mevcut gelişmeler çerçevesinde. Milli Piyango için önümüzdeki ayın ikinci yarısında ihaleye çıkılması bekleniyor. Teklifleri alma ve teknik
değerleme sürecinin 3 ay süreceği tahmin edilirken, ihale işlemlerinin yılın sonlarında tamamlanması öngörülüyor.

PEŞİN BEDEL AĞIRLIKTA
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 10 yıl süreyle lisans devri yoluyla özelleştirilecek Milli Piyangoda, devrin peşin bedelle mi yoksa hasılat paylaşımı yoluyla mı yapılacağına Özelleştirme Yüksek Kurulu karar verecek. Yetkililer, son dönemde peşin bedelle satışın ağırlık kazandığına işaret ediyor.

Bu arada özelleştirmeye ilişkin esas ve usullerin yanı sıra, devir sonrası denetim ile yasak fiil ve eylemleri de düzenleyen Şans Oyunları Lisansı Yönetmelik Taslağı, ihaleyi kazanan işletici firmaya, hasılattan
yüzde 17 pay verilmesini öngörüyor. Taslak, Milli Piyango İdaresine de yüzde 3‘lik bir kaynak devrini hükme bağlıyor.

Taslağa göre, 18 yaşın altındaki kişilere şans oyunu oynatılamayacak, şans oyunlarıyla ilgili aşırı reklam verilemeyecek. Bunun sağlanması için de, çeşitli enstrümanlar devreye sokulacak.

Kamu paylarının aynen ödenmesini de sağlayan Taslak çerçevesinde, işletici firma, Milli Piyango İdaresinden onay almadan yeni oyun oynatamayacak. Bu kapsamda yeni oyunlar için önceden İdareye
başvurulacak. Mevcut oyunlarla ilgili planlar da, İdare onayına sunulacak. Buna göre, işletici, oyun planlarını 6 aylık ya da yıllık olarak idareye gönderecek ve buradan onay alacak.

SAATLİK VE GÜN İÇİ OYUNA İZİN YOK
İşletici firma, oyun planlarında saatlik ve gün içi oyunlara yer veremeyecek. Oyunlar arasında en az 24 saat süre bulunacak. Yasak fiil ve eylemlere ilişkin hükümlerle de, hasılatın gizlenmesi veya
kamu kaynaklarının saklanması ve eksik yatırılması gibi durumlarda işletici firmaya, yıllık hasılatının yüzde 4‘ü ile 5‘i arasında para cezası kesilecek.

18 yaşın altındaki kişilere oyun oynatanlar ile düzenlemelere aykırı diğer hareketler de, hasılata bağlı olarak belli oranlarda cezaya tabi tutulacak.

MPİ‘DEN HASILAT TAKİBİ
Özelleştirmeye paralel yeniden yapılandırılacak Milli Piyango İdaresi, yeni dönemde daha çok gözetim ve denetim birimi olacak. İdare, devir sözleşmesinde yer alacak bir madde uyarınca, elektronik oyun sistemi üzerinden hasılatı takip edecek. Bu şekilde hasılat, ikramiye ve kamu payları güvence altında tutulacak.

Öte yandan özelleştirme sürecinin tamamlanmasının ardından, işletici firmaya, altyapıyı oluşturması için en az 6, en fazla da 1 yıl süre verilecek.

İhalenin tamamlanması, Rekabet Kurumu ve Danıştay gibi kuruluşların incelemeleri ve altyapının kurulması süreci, belirli bir zaman alacak. Yetkililer, mevcut şartlarda talih kuşunda özel sektöre devrinin ancak 2010 yılı başlarında mümkün olabileceğini ifade ediyor.

ÖZELLEŞTİRMEYE İLGİ BÜYÜK
Öte yandan Milli Piyangonun özelleştirilmesine yabancı piyango kuruluşlarının büyük ilgisi de devam ediyor.

Piyango özelleştirmesi konusunda bilgi alan yabancılar arasında Koç Grubu ile işbirliği yapacağı belirtilen Yunan OPAP‘ın yanı sıra, “GTech-Lottomatica (İtalya-ABD, terminal ve yazılım sağlıyor), Essnet-Tattersall‘s (İsveç), Scientific Games (ABD, terminal ve yazılım sağlıyor), Camelot (ABD), Intralot (Yunanistan), Austrian Lotteries (Avusturya) ve Sisal (İtalya) bulunuyor.

Koç Grubunun yanı sıra, Intralot ile ortak hareket eden Çukurova Grubu, Doğan Holding ve İş Yatırım da bu özelleştirmeyle ilgileniyor.