Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar, İddaa ihalesinde gelen teklifleri Sabah ve Referans Gazeteleri’ne yaptığı açıklamalar ile değerlendirdi:

Sabah: SPOR Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar, ihaleyi kazanacak grubun önümüzdeki 10 yıl içinde devlete en az 15 milyar YTL hasılat kazandırmayı taahhüt edeceğini söyledi. Uçar, ihale süreci ile ilgili sorularamızı şöyle yanıtladı:

* İddaa ihalesiyle ilgilenen, şartname alan firma sayısı hayli fazlaydı. 3 teklif aldınız. Sizi tatmin etti mi? Bu büyüklükteki bir işe ancak bu kadar sayıda teklif verilebilir. Büyük özelleştirme ihalelerinde şartname alan gruplarla, tekilf verenler kıyaslanırsa İddaa ihalesine ilgi bizim için tatmin edici.

* İhalenin büyüklüğü nedir? İhaleyi kazanacak grup, önümüzdeki 10 yıl içinde devlete en az 15 milyar YTL hasılat kazandırmayı taahhüt edecek. İhalede bu tutar daha da yukarı çıkacaktır.

* İhaleyi ne zaman sonuçlandıracaksınız? Teklifler alındıktan sonra en çok 20 gün içinde sonuçlandırma zorunluluğu var.

* İhalede nihai değerlendirme günü belli mi? Hayır. Teklif sahibi grupların yabancı ortakları var, yabancı firmalar var. Belge teyidi zaman alabilir. 10-15 gün sürebilir.

* Kazanan firma nasıl seçilecek? İhale günü, finansal teklifler alınacak. Bu işi yüzde kaçla yapacakları sorulacak. İlk turda eleme olmayacak. Ondan sonra en uygun teklifi veren ihaleyi kazanacak. İhale ayrıca teşkilat başkanı olarak benim onayıma tabi.

Referans: İddaa ihalesinin birinci ayağını Referans’a değerlendiren Spor Toto Teşkilat Müdürü Bekir Yunus Uçar, verilen teklif sayısından memnun kaldıklarını söyledi. Uçar, önemli grupların ikinci ayakta yarışağını belirterek, ihaleyi kazanan firmanın sözleşmeyi imzaladıktan sonra 6 aylık bir zamanı olduğunu kaydetti. Uçar, “Firma isterse imzayı attıktan bir gün sonra da işletmeyi devralabilir” dedi.

Şeffaf bir ihale oldu
İhale öncesi çıkan “adrese teslim” tartışmalarının asılsız olduğunu bir kez daha vurgulayan Uçar, “Türkiye’de yapılmış en şeffaf ve dürüst ihalelerden birini yaptık. Çok detaylı bir kanuna dayanarak gerçekleştirdik bu ihaleyi. Bu hiztemetin bundan sonra daha da verimli olarak süreceğine inanıyoruz” diye konuştu.

İkinci ayakta firmaların vereceği “komisyon oranı” konusunda bir beklentileri olmadığını da belirten Uçar, “Tüm beklentimiz çok verimli bir işin ortaya çıkması” ifadesini kullandı.

Uçar, ihale bittikten sonra İddaa’ya yeni spor dallarının eklenmesi için çalışmalar yürüteceklerini de hatırlatarak, “Belirlenen yeni branşlar konusunda İddaa işletmecisi yönlendirilecek. NBA, basketbol, voleybol, Formula 1, Moto GP gibi yeni spor dallarını düşünüyoruz. Bizim için önemli olan maniplasyona mümkün olduğunca kapalı, profesyonel alanları oyuna dahil etmek. Mesela devam eden Pekin Olimpiyat Oyunları bunun güzel bir örneği. Ayrıca bizim voleybol ve basketbol liglerimiz de dahil edildiğinde bu branşlar büyük bir ekonomik güç sağlayacak. Kulüp sayılarının yüzde 100 artacağını düşünüyoruz ” dedi.