Çevrimiçi kumar şirketi Gamesys tarafından geliştirilen Bingo & Slots Friendzy, Facebook’ta kullanıma açılıyor.  Uygulama, şimdiye dek Facebook’ta devreye giren ilk gerçek parayla kumar oynama uygulaması olacak.

Oyuna erişim için 18 yaşın üstünde olma şartı aranıyor.  Gamesys’in yaptığı açıklamaya göre oyun içinde harcama sınırları koyma imkanı olacak ve kumar bağımlılığı riskini azaltacak araçlar yer alacak.

Facebook, oyunu kullanıma açma kararını Bbc’de şu şekilde savundu: “Gerçek parayla kumar oynama, İngiltere’de sevilen ve sağlam kurallarla düzenlenen bir eylem.  Biz de çözüm ortağımıza bu oyunu Facebook üzerinden güvenli ve kontrollü bir şekilde kullanıma açma imkanı sağladık.”

Facebook’un bu girişimi, özellikle Hristiyan gruplardan tepki gördü.  Bu gruplar tepkilerinin gerekçesini 18 yaş altı kullanıcıların Facebook’taki yaş kontrollerini rahatça geçebilmeleri olarak açıklıyor.

Bu oyun, türünün şimdilik tek örneği ama başka şirketlerin de bu pazara girmesi bekleniyor.  Örneğin Zynga, gelecek sene gerçek para ile oynanan poker, bingo ve kumar otomatı oyunlarını kullanıma sunacağını söylemişti.

Facebook oyunu dünyanın diğer bölgelerine açmayı düşünmediklerini açıkladı. Ama düşünseler bile, Türkiye’de açamayacakları kesin…

Kaynak: Chip.com.tr – 10.08.2012