İsveç’te kumar bağımlılarının da alkolikler gibi tıbbı yardım alması için çalışma başlatıldığı bildirildi. Ulusal Sağlık Kurulu’nun, kumar bağımlılarının da alkolikler gibi tedavi ve bakım alabilmesi amacıyla yasal düzenlemeleri de içeren çalışma başlattığı belirtildi.

İsveç’te kumar ve bu türde oyunlara ilgi gün geçtikçe artıyor. Halkın yüzde 2’sinin kumar bağımlısı olduğu kaydediliyor. Ülkedeki alkoliklerin oranıysa yüzde 4 olarak veriliyor.

Karolinska Üniversitesi’nden Dr. Anders Tengström, daha önce alkoliklerin tedavi edilmesine ilişkin de tartışmaların yapıldığını hatırlatarak, bugün ise onların tedavi edilmesinin normal karşılandığına işaret etti.

Kumar bağımlılarının da hasta olarak kabul edilmesi gerektiğine söyleyen Tengström, bu kişilerin de yakında tıbbi yardım alacağını belirtti. Daha önceki yıllarda kumar tutkunlarına ‘dürtü kontrol bozukluğu’ teşhisi konulduğunu, ancak artık bu durumda olanların ‘bağımlılık’ sınıfında değerlendirildiğini kaydeden Tengström, bu kişilerin tıbbi yardım almalarının önemine dikkati çekti.

Kumar bağımlılarının da tedavi görmesi için yasal çalışma başlatan Ulusal Sağlık Kurulu’nun, bu konudaki ilk raporunu Mayıs 2013’te tamamlayacağı bildirildi.

Kaynak: Hurriyet.com.tr – 06.08.2012