Kötü alışkanlıklar arasında gösterilen iddaa’nın 18 yaş altına inmesi öğrencileri tehdit ediyor. Yasağa rağmen öğrenciler arasında iddaa’nın giderek yaygınlaşması üzerine bayi işletmecisi Kemal Kılıç, ebeveynlere “Çocuğunuzu okul dışında takip edin. Cebini kontrol edin.” uyarısında bulunuyor.

Kent merkezinde 3 iddiaa bayisi işleten Kemal Kılıç, “Zonguldak’ta büfecilik çok güzel bir meslek ama herkes kendi üzerine düşeni yapmak zorunda. Özellikle iddaa bayileri ve sigara satan işletmeler için söylüyorum. Bizim işimiz iddia ve bu tür şeylere çok dikkat ediyoruz. 18 yaşından küçük olan çocuklarımızı ve okul talebelerimize kesinlikle iddia oynatmıyoruz. Büfeye gelen çocuklarımıza, ‘anne – babalarınızdan aldığınız harçlıkları şans oyunlarında değil, okulda ihtiyaçlarınıza harcayın’ diye uyarıyoruz. Ama bu çocuklar maalesef alışmış. Sürekli geliyorlar. Büyüklerini kandırarak yüksek meblağda harçlıkla iddaa oynuyorlar. Hatta bize anne babasının kredi kartıyla gelenler bile oluyor.” diyor.

Öğrencilere kesinlikle iddiaa oynatmadıklarını ifade eden Kılıç, ebeveynleri de çocuklarına sahip çıkması konusunda uyarıyor. Kılıç, “Benim 3 tane bayim var ve buradaki personele, öğrencilere kesinlikle iddaa oynatmayın’ diye talimatım var. Buradan bütün iddaa bayilerine sesleniyorum: Talebelerimize sahip çıkalım. Onları iddaa makinelerinden ve kuponlarından uzak tutalım. Ben buradan bütün anne-babalara da sesleniyorum: Sabahleyin çocuğunuzu okula gönderip duyarsız kalmayın. Çocuklarınız nerede oturuyor, nerede kalkıyor, kimlerle geziniyor bunları takip edin. Okul çıkışı ne işle meşguller lütfen kontrol edin. Sadece erkekler değil, kız öğrenciler de iddaa oynuyor. Sabahleyin çocukları okula göndermekle veli olunmaz. Herkes üzerine düşeni yapsın. Ben iddaa bayisi işletmecisi olarak bütün kamuoyuna bunları söylemek zorundayım.” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARINIZIN CEBİNİ KONTROL EDİN

Akşamları çocuklar eve geldiğinde gizlice ceplerini kontrol etmesini öneren Kılıç, şunları söyledi: “Çünkü biz her ne kadar iddaa oynatmasak da öğrencilerimiz yoldan geçen tanıdıklarına veya büyüklerine parasını ödeyip iddaa oynatıyorlar. Çocuklar akşam evde ebeveynlerini kandırıp harçlık istiyorlar. Çeşitli bahanelerle harçlık meblağını sürekli artırıyorlar. Hatta bize, anne ve babasının kredi kartını alıp gelenler bile oluyor. Daha önce 18 yaşından küçüklere iddaa oynattığı için 3 bayi kapatıldı. Biz, anne babaları uyaralım istiyoruz.”

Kaynak: CHA – 22.09.2012