Pokernews‘in 12 Nisan 2008 tarihli haberi: Önemli ve uzun süredir bekleyen Hukukdışı İnternet Kumar Yasası (UIGEA) ile ilgili Kongre toplantısı en sonunda gerçekleşiyor. Toplantı Yerel ve Uluslararası Para, Ticaret ve Teknoloji Altkomitesi tarafından ve Luis Gutierrez tarafından yönetilecek.

Kongre’nın Rayburn Ofis Binasında yapılacak toplantı “Önerilen UIGEA Düzenlemeleri: Fayda olmadan Zahmet?” başlığını taşıyor ve 2006 UIGEA’sı üzerine ilk gerçek Kongre incelemesi olacak. UIGEA Senatör Bill Frist tarafından “mutlaka geçmeli” etiketi almış ve yapılan bu manevra yüzünden pek çok senatör tarafından okunmadan uygulamaya konulmuştu. Toplantı Amerikan banka endsütrisi dahil olmak üzere pek çok kitle tarafından uygulanamaz bulunan UIGEA’nın geçerliliğini tartışacak.

En son toplantı bir kaç hafta önce Senatör Barney Frank tarafından belirtilmiş ve onun sunduğu IGREA (Internet Kumar Düzenlemeleri ve Güçlendirme Yasası) en iyi alternatif olarak one çıkmıştı. Bu yasa UIGEA’ya kıyasla Kongre tarafından tercih edileceğe benziyor. Robert Wexler ve Pete McDermott tarafından sunulan diğer önerilerde bu toplantıda öne çıkabilir. Wexler’in poker dışında ki oyunlar için “beceri oyunları” önerisi poker dünyasınca destekleniyor fakat Kongre Başkanı Frank için bir öncelik taşımıyor. IGREA internet kumarı ile ilgili olarak daha fazla sponsor ediliyor. Wexler’in IGRTEA (Internet Kumar Düzenlemeleri ve Vergi Güçlendirme Yasası) daha mantıklı bir alternatif olarak görülüyor. Buna göre ABD vergi gelirleri yabancı ülkelere gitmemiş olacak.

Poker Oyuncuları İttifakı ise bu kongre ile ilgili gelişmeleri websitelerinden (pokerplayersalliance.org) sıcağı sıcağına duyuracaklarını belirtti.