İsrail’de bulunan ana bilgisayarlar üzerinden özel bir yöntemle kumar oynatıldığını belirleyen polis Şişli’de bulunan 5 yere baskın düzenledi. 19 kişinin gözaltına alındığı baskının ardından İsrail’de bulunan ana bilgisayar üzerinden nasıl kumar oynatıldığı tüm detayları ile ortaya çıkarıldı. İsrail’de sanal kumarı organize eden şebekenin oynanan kumar parasının yüzde 25’ini komisyon olarak aldıkları balirlendi. Polis sanal kumarda bir gecede dönen paranın yüzbinlerce lira olduğunu söyledi.

Şişli’de internet üzerinden kumar oynatıldığı yönünde bir ihbar alan Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri 23 Aralık’da belirlenen 5 yere eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda işletmeci olarak biri kadın 5 kişinin aralarında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Şebeke elemanlarının 6 Aralık’ta Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alınana ve Kumar Baronu Avi olarak bilinen Abraham Tikva’ya bağlı olarak çalıştıkları ortaya çıktı. Gözaltına alınan 4 çalışan ile 10 Oyuncu hakkında Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapıldı. Sanal kumarhaneleri işlettikleri iddia edilen İsmail D.(26), Sedat D.(29), Salih Ş.(45), Gönül H.(32) ve Abdüllaziz T.(32), Ahlak ve Kumar Büro Amirliği’nde 2 gün boyunca sorgulandı. Sanal kumarhanelerin bulunduğu evlerde ele geçirilen, İsrail’den gelen özel programların bulunduğu 50 harddisk, 34 kompakt bellek, 13 dijital anahtar, 2 pos cihazı da incemeye alındı.

KUMAR KOMİSYONU İSRAİL’E GİDİYORMUŞ

Kumar Baronu Avi lakaplı Abraham Tikva’nın geliştirdiği yöntemde, kumar oynatılacak bilgisayarların IP numaralı İsrail’de bulunan server’a tanıtılıyor ve kaydedilen her bilgisayara bir numara verildikten sonra özel bir program yükleniyor. İsrail’de bulunan server oynanan kumar parasının Oyuncunun kazandığına ya da kaybettiğine bakmadan yüzdü 25’ini otomatik olarak komisyon olarak kesiyor. Örneğin kumar masasında ortadaki para 100 bin liraya çıktığında bu paranın 25 bin lirası otomatik olarak ana bilgisayarların belirlediği hesaba aktarılıyor. Oyun oynamak isteyen kişiler sanal kumarhaneye çevrilen evlere geliyor. İlk olarak dijital anahtar ile kontör yükleniyor. Kumar programı bilgileri İsrail’de bulunan ana bilgisayarlara ulaştırıyor. Bu işlem gerçekleştikten sonra bilgisayar ekranı açılıyor ve Oyuncu kumar oynamaya başlıyor. Oyuncular aynı sistem içinde farklı yerdeki kumarbazlarla Oyun oynayabiliyorlar.

DHA – Ali AKSOYER – 25.12.2010