Almanya’da kumar sektörün en büyük grubu Gauselmann’ın, yasal düzenlemeleri etkileyebilmek için, yıllar boyunca siyasetçilere, yaklaşık 1 milyon Euro örtülü bağış yaptığı ortaya çıktı.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre Alman kumar makineleri üreticisi Gauselmann, Oyun salonlarıyla ilgili yasal düzenlemeleri etkileyebilmek için yaklaşık 20 yıl boyunca siyasetçilere örtülü bağışlar yaptı. Grubun dikkatleri çekmemek için farklı yollar izleyerek yaptığı bağışlar, hem iktidardaki Hrıstiyan Birlik Partileri (CDU /CSU), koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti FDp, hem de muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller Partisi üyesi siyasetçilere verildi.

Firmanın patronu Paul Gauselmann, bağışların dikkat çekmemesi için bunları hem şirket çalışanları hem de aile fertleri üzerinden, küçük meblağlarla dağıttı . Bağış çeklerinin hangi siyasetçilere verileceğini de Gauselmann kendisi belirliyordu. Almanya’da siyasetçilere yapılan 10 bin euronun üzerindeki bağışlar ilan edilmek zorunda. Bunun altındaki küçük meblağlar ise kayıtlarda gözükmüyor.

“Çok akıllıca bir sistem”

Alman hukukçu Martin Morlok metodu “çok akıllıca bir sistem” sözleriyle değerlendirdi. Morlok, Anayasa Mahkemesinin parti bağışlarında şeffaflığı sağlamak için oluşturulan kılavuzuna göre bu durumun yasal olmadığını savundu. Maliye Bakanlığı, iddiaların ardından inceleme başlattı. Ancak ilk inceleme sonuçlarına göre, Gauselmann’ın ailesi ve müdürlerinin yaptıkları bağışların firma kasasından kendilerine ödendiğine dair bir bulgu saptanamadı. Gauselmann ise yaptığı açıklamada, Eyalet yönetimlerini şans Oyunlarını kendi tekellerine almak için Oyun salonlarına karşı acımasız bir savaş açmakla suçladı.

CDU, Meclis’i bilgilendirdi

Hrıstiyan Demokrat Parti (CDU) olayın ardından Gauselmann ailesi ve Gauselmann’ın çalışanlarının yaptığı bağışları inceleme altına aldı. Parti ayrıca meclisi de bu konuda bilgilendirdi.

Almanya’da kumar makineleriyle ilgili konularla Federal Ekonomi Bakanlığı ilgileniyor. 2006 yılında mevcut uygulama yumuşatılmış ve restoran başına iki yerine üç kumar makinesinin işletilebilmesine izin verilmişti. Greifswald ve Lübeck Üniversiteleri’nin yaptığı son araştırmaya göre Almanya genelinde yaklaşık yarım milyon kumar bağımlısı bulunuyor. Kumar makineleri de kumar bağımlılığının ilk aşaması olarak kabul ediliyor. Bağımlılıkla mücadele uzmanları kumar bağımlılığının önüne geçebilmek için kumar makinelerinin meyhaneler ve benzin istasyonlarından kaldırılmasını önermişti. Ancak politikacılar bunu geri çevirirken, Gauselmann firmasının da önerdiği, makinelere çip kartı uygulamasının getirilmesi üzerinde duruyordu.

Deutsche Welle – 18.02.2011