Alman Federal Kriminal Dairesi’nin (BKA) kumarhanelerde yasa ihlali üzerine hazırladığı bir raporda Alman polisinin şans Oyunlarının oynandığı salonlarda sık sık devriye gezdiği belirtildi. Bavyera polisinin devriye yoğunluğuna sebep olarak eyaletin kuzeyinden güneyine sürekli yeni kumarhane salonlarının açılması gösterildi.

Almanya’da açılan kumarhane sayısıyla doğru orantılı olarak da hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarında artış görülüyor. Eyalet hükümetlerinin kumarhaneler hakkında bilgi toplansın talebi üzerine geçen yıl 2008 – 2010 yılları için bir araştırma yapan BKA, 13 bin 500 suçlu hakkında toplam 19 bin soruşturma açıldığı sonucuna vardı. Baden-Württenberg, Hamburg, Brandenburg ve Schleswig-Holstein eyaletlerinin ise bilgi vermemesi nedeniyle bu eyaletlerin verilerinin istatistiğe yansımadığı belirtildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre Almanya’nın Bavyera eyaleti dışında diğer eyaletlerde de benzer durum görülüyor. Kamuya açıklanmayan raporun, talih Oyunları hakkında yeni bir yasa düzenlemesi yapan 16 eyalet tarafından kullanıldığı açıklandı. Bu ayın 25’inde eyalet yetkililerinin Mainz şehrinde kumarhane işletmecileri ile bir araya gelecekleri ve bir toplantıda konuyu değerlendirecekleri bildirildi. Bu programda araştırmacıların ve BKA yetkililerinin de uzman olarak masada yerlerini alması bekleniyor. Eyaletlerin sorunun kaynağına inmeyi ve yeterli önlemleri almak istediği ve Haziran ayında yasa tasarısını hazırlamayı hedeflediği kaydedildi. Yeni yasayla bir çok şans Oyunu salonunun kapatılabileceği ve bunun tüm eyaletlerin ortak kararı olduğu belirtildi. Almanya’da yüz binlerce insanın kumar bağımlısı olma tehlikesi altında olduğunun altı çizildi. Kumarhanelerde hırsızlık, zimmete para geçirme, dolandırıcılık, maddi hasar, soygun, gasp, şiddet ve uyuşturucu kullanımı gibi suçların en çok işlenen suçların başında geldiği duyuruldu.

Cihan Haber Ajansı – 16.05.2011